26.4 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

‘Şamaroğlanı medya’

Bir gazeteci İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e bir soru soruyor.

Soruyu soran Merve Kılıçoğlu Toprak.

Soru tam olarak şöyle:

“Sinan Aygün’le görüşmeniz tartışılıyor, değerlendirmeniz olur mu?”

Akşener aniden sinirleniyor, “Basın mensuplarının iznini almadığım için özür dilerim. Bundan sonra görüştüğüm kişi için acaba izin veriyor musunuz diye soracağım size. Büyük saygısızlık…” diyor ve söylenerek uzaklaşıyor.

Muhabirin de X (Twitter) paylaşımında belirttiği gibi, soruda ima, suçlama, kırıcı bir ifade yok. Güncel bir konu çünkü Akşener’in Ankara Büyükşehir Belediye başkanlığı için Aygün’e teklif götürdüğü bir iddia dolaşıyor.

Akşener’in tepkisi elbette hoş değil, sonuçta muhabir görevini yapıyor, kamu adına bir soru yöneltiyor.

Ama asıl sorumlu bu tür davranışları uzun süredir gönüllü olarak kabullenen medyanın büyük bölümü.

Gazeteciliğin değersizleştirmesine tepki göstermeyenler, “şamaroğlanı” yerine konulmayı kabul edenler doğal olarak bu tür davranışlarla karşılaşıyor.

Sözümüz elbette soruyu yönelten muhabir arkadaşa değil…

ÇGD açıklaması

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) yaşanan olayla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Gazeteciler için soru sormak yalnızca bir hak değil, ondan da önce bir görevdir. Görevini yaptığı için meslektaşımıza adeta “azarlar” gibi tepki gösteren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, meslektaşımız özelinde tüm gazetecilerden özür dilemelidir. Özgür basın, demokrasinin teminatıdır! Siyasetçilerin, gazetecileri soru sormaktan alıkoymaya çalıştığı her an, demokrasimizin temellerine saldırıdır. Basına yönelik bu tür saygısız tutumlara sessiz kalmayacak, demokrasiyi savunmaya ve basın özgürlüğünü korumaya devam edeceğiz.”

TGS açıklaması

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Ankara Şubesi de, “Gazetecilerin görevidir soru sormak. Kendileri değil, kamu yararı için. Ve yine kamu adına, siyasetçilerden beklenen ise sorulara yanıt vermektir. Cevap vermeyi nezaketsizlikle reddetmek soruyu, haberi, gazeteciyi hedef göstermenin bir türüdür. Vazgeçin!” açıklamasında bulundu.

 

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikSami Kohen’i anıyoruz
Sonraki İçerikHangi rekabet?
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler