26.8 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

‘Saldırganlar cezasızlıkla ödüllendiriliyor’

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, ülke gündemini sarsan çocuk istismarlarını haberleştiren gazetecilerin hedef seçilmesini, sözlü ve fiziksel saldırıya uğramasına tepki göstererek “Meslektaşlarımıza yönelik saldırılar, hukuksuz ve haksızdır. Saldırganlar yine cezasızlıkla ödüllendiriliyor” dedi.

TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı:

“Çocuklara yönelik cinsel istismar, dünyanın her yerinde hem ağır bir suç, hem de kamuoyuna duyurulması kamu yararı taşıyan çok önemli bir haberdir. 3 Aralık 2022 tarihinde Birgün Gazetesi’nde Timur Soykan’ın ‘Karanlık dünya bir çocuğu yuttu’ başlıklı haberi yayınlanmıştır. Altı yaşında bir çocuğa yönelik cinsel istismarı duyuran haberin daha sonra Halk TV ile birçok yayın organında gündeme getirilmesinin ardından Timur Soykan ve Murat Ağırel’e yönelik tehditler gündeme gelmiştir. Çocuk istismarının haberleştirilmesine yönelik tepki ve tehditler kabul edilemez. Meslektaşlarımız görevlerini yerine getirmiş, çocuk istismarıyla ilgili olarak aileden, devlete ve yargıya uzanan bir dizi ihmali Türkiye’nin gündemine taşımıştır.

Bu olayların ardından 11 Aralık 2022 tarihinde 15 yaşındaki bir çocuğun evlendirilmesini haberleştiren Show TV muhabiri ve kameramanına yönelik bir saldırı olmuştur. Muhabir Hazan Çeliksoy ile kameraman Hakan Mecit saldırıdan polis müdahalesi ile kurtarılmıştır. Gelinen noktada gazetecilere görevlerini yaptıkları için yöneltilen tehdit ve saldırılar hem hukuksuz hem de haksızdır. Saldırganlar yine cezasızlıkla ödüllendirilmektedir. Meslektaşlarımızı hedef gösteren, tehdit eden, sözlü ve fiziksel şiddet uygulayanların en kısa sürede bulunarak cezalandırılması gereklidir. Gazetecilik suç değildir. Gazetecilere yönelik saldırıların cezasızlıkla ödüllendirilmemesi için İstanbul Valiliği’ni göreve çağırıyoruz. Meslektaşlarımıza ‘geçmiş olsun’ diyor ve onlarla dayanışma içinde olduğumuzu kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”

(TGC)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler