27.2 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

Rusya’yı karıştıran ‘çılgın parti’

Rusya’da geçen yılın sonlarında düzenlenen özel bir kutlama partisi iktidarın, Ortodoks Kilisesi’nin ve toplumun muhafazakâr kesiminin tepkisini çeken bir skandala dönüştü ve gündemde üst sıralara yükseldi.

Televizyon sonucusu Anastasia İvleyeva’nın (fotoğrafta solda) Moskova’daki Mutabor Kulübü’nde düzenlediği İngilizce “Almost Naked” (neredeyse çıplak) adı verilen geceye katılan ünlülerden bazıları tutuklandı, bazıları para cezasına çarptırıldı, bazılarının da reklam şirketleriyle anlaşmaları iptal edildi.

Medyanın “çıplak parti” adını verdiği ve “anadan doğma geldiler” diye eleştirdiği geceye aralarında Kseniya Sobçak, Alyona Vodoayeva, Filipp Kirkorov, Dima Bilan ve Djingan’ın da bulunduğu çok sayıda ünlü sanatçı katıldı. Etkinliğin tepki çekmesinin nedeni katılımcıların büyük bölümünün, özellikle erkeklerin partiye neredeyse çırılçıplak gelmesi oldu.

Kremlin Sözcüsü Dmtriy Peskov, “çıplak parti” ile ilgili soru soran bir gazeteciyi, “Bırakın da Rusya’da bu konuyu konuşmayan bir tek sizle ben kalalım” diye geçiştirse de iddialara göre partinin düzenleyicilerine yönelik davalar açılmasını bizzat iktidar istedi.

Geceye sadece genital bölgesini örten bir çorapla katılan ünlü rap şarkıcısı Vacio (Nikolay Vasilyev) “kamu düzenini bozmak, küfürlü konuşmak ve geleneksel olmayan cinsel ilişki propagandası yapmak”tan iki kere tutuklandı ve 60 bin lira civarında para cezasına çarptırıldı. Serbest bırakılmasından sonra cepheye gitmesi için askerlik celbi çıkarılan Vacio apar topar sağlık kontrolünden geçirildi. Moskova’da bir mahkeme de, gecenin düzenlendiği Mutabor Kulubü’nü 90 günlüğüne kapattı.

Neredeyse üç hafta önce düzenlenmesine rağmen yankıları süren geceyi düzenleyen ünlü sunucu İvleyeva’ya açılan tazminat davalarının tutarı 300 milyon lirayı aştı, ayrıca Vergi Dairesi hakkında soruşturma başlattı.

Ortodoks Kilisesi’nin de tepki gösterenlerin arasına katılmasının ardından İvleyeva başta katılan hemen hemen bütün ünlüler özür videoları yayınladı, çoğu “geçerken uğramıştım, pişmanım” anlamına gelen açıklamalar yaptı.

“Çıplak gece”nin iktidarın ve toplumun önemli bir kesiminin tepkisini çekmesinin görünürdeki nedeni, Ukrayna’da savaşın devam ettiği dönemde böyle bir eğlencenin düzenlenmesi. Ancak asıl neden çok sayıda erkeğin çıplak katıldığı etkinliğin Rusya’da yasaklanan LGBT hareketinin propagandası olarak algılanması.

Karşı görüşte olanlar, Kremlin’in uzun süredir Ukrayna’da savaş yokmuş gibi davrandığını, örneğin festivallerle konserler başta hiçbir etkinliğinin iptal edilmediğini ve iktidarla Ortodoks Kilisesi’nin toplumu kendi değerlerini kabul etmeye zorladığını savunuyor.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler