25.9 C
İstanbul
14 Haziran 24, Cuma
spot_img

Ruslara var Türklere yok mu?

Geçen yıl Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre yüzde 64.77, Enflasyon Araştırma Grubu’na (ENAG) göre ise 127.21 olarak gerçekleşen enflasyon nedeniyle pek çok kişi yaz tatile gidemedi ya da bütçesini çok aşan rakamlar ödemek zorunda kaldı.

Turizm çevreleri, maliyetlerin yükseleceği varsayımıyla 2024 yılı yaz aylarında konaklama ücretlerinde yine artış olacağını tahmin ediyor.

Ancak, Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkeler arasında birinci sırada yer alan Rusya’dan gelen son haber ise tam tersi yönde.

Rusya Tur Endüstrisi Birliği, Türk otellerinin geçen yazdan farklı olarak Rus turistleri çekmek için yüzde 20’lere varan fiyat indirimlerine gittiğini açıkladı.

TürkRus.Com’un haberine göre, İnterfaks’a konuşan Pegas Turistik temsilcisi Anna Podgornaya, indirimler sonucunda ocak ayı satışlarının Antalya istikametinde yüzde 235, Dalaman’da yüzde 253 ve Bodrum’da yüzde 290 arttığını söyledi.

Coral Travel’dan Marina Makarkova da Türk otellerinin yüzde 98’inin 2024 fiyatlarını belirlediğini, bu yıl euro cinsi fiyatların geçen yıla kıyasla ortalama yüzde 27 daha düşük olduğunu söyledi.

Anex temsilcisi de birlikte çalıştıkları otellerin fiyat indirimine gittiğini doğruladı.

2023’ün ilk 11 ayında Türkiye’yi 6 milyonun üstünde Rusyalı turist ziyaret etmişti.

Sektörün beklentisi

Turizm endüstrisi çatısı altında faal olan Turizm Databank’ın Eurostat, TÜİK ve KTB (Kültür ve Turizm Bakanlığı) verilerinden yaptığı analize göre, 2024 yılında en çetin konulardan biri otel fiyatlarını belirlemek olacak. Çünkü AB genelinde enflasyon tahminleri aşağı yönlü olurken, Türkiye’de TCMB’nin beklentisi yukarı yönlü.

Geçen yıl, iç ve dış turizmin en yoğun ayı kabul edilen ağustosta (ilk sekiz ay itibarıyla) enflasyon oranı yüzde 59’a yaklaşmış, gecelik otel odası fiyatları ise, yüzde 122 oranında, yani iki katı aşan oranda pahalanmıştı.

Bu durumda akıllara gelen soru, Ruslar başta yabancılar için şimdiden indirimli fiyat belirleyen sektörün yerli turistler için nasıl bir fiyat politikası uygulayacağı.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler