15.7 C
İstanbul
26 Şubat 24, Pazartesi
spot_img

Rus TV’sinde Türk-Yunan kavgası

Fuad Safarov, Moskova

Türkiye ve Yunanistan arasında son zamanlarda sürekli tırmanan gerilim, Rus devlet televizyonunda da sert tartışmalara yol açtı.

Rossiya-1 kanalının canlı yayın programında, Kommersant gazetesi köşe yazarı Maksim Yusin, gerginliğin son 6 ayda dünyada yaşanan ciddi değişikliklerden biri olduğunu vurguladı. Yusin, “Biz, Türkiye ile mücadelesinde Yunanistan’ın her zaman tarihi müttefiki olduk. Rusya olarak Yunanistan’ın bağımsızlığı için elimizden gelen her şeyi yaptık” dedi.

Türkiye’nin Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımlara katılmamasının Yunanistan’ı çileden çıkarttığını söyleyen Yusin, “Dolayısıyla İslamcı Erdoğan, bir yandan da bizi eski Sovyet coğrafyasında sıkıştırıyor…” deyince program sunucusu Dmitri Kulikov, “Lütfen kelimelere dikkat edin” diye uyararak araya girdi.

Yusin ise, son Karabağ savaşını hatırlatarak, “Azerbaycan’ın Türkiye’nin yardımıyla  kazandığı savaşının böyle sona ermesi Rusya için çok da iyi olmadı” diyerek ısrarını sürdü.

Kulikov Yusin’in sözünü tekrar keserek, Türkiye’nin egemenliği için savaştığını ve Rusya’nın da bunu desteklediğini söyledi. Kulikov, “Komşumuz olarak kendi çıkarları doğrultusunda hareket eden egemen bir Türkiye’ye ihtiyacımız var. Evet, komşuluk ve diğer ilişkiler açısından egemen Türkiye’nin bazı çıkarları bizim çıkarlarımızla çatışıyor. Bu da bir gerçek” dedi.

Bu durumun normal olduğunu belirten Kulikov, “Ama aynı zamanda, egemen devletlerden oluşan bir dünya ve ayrıca da herkesin bizimle aynı anda hemfikir olmasını istiyorsak o zaman bu garip olurdu. Bu imkansız ama Yunanistan da egemenliğini tamamen kaybetmiş durumda” diye konuştu.

Bunun üzerine Yusin, Türkiye’nin Orta Asya’da Rusya ile mücadeleye girdiğini iddia edince Kulikov, “Maksim, bunlar basmakalıp sözler. Türkiye’nin Orta Asya Türk Cumhuriyetleri konusunda bizimle herhangi bir mücadelesi yok. Görüşünüze katılmıyorum” diyerek tekrar araya girdi.

Programın diğer konuklarından TV ve radyo sunucusu Georgiy Saralidze de, Yusin’e tepki göstererek, günümüzde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ve Moskova’ya baskı yapılmasının çok zor olduğunu belirtti. Dikkatli kelimeler kullanılması gerektiğini söyleyen Saralidze, “Karabağ meselesi de dahil olmak üzere bazı konularda Rusya’ya bir tür baskı uygulandığını söylemek, gelişmeleri hiç anlamamak demek. Çünkü ben oradaydım, Rus-Türk Askeri Gözlem Merkezi’nde her şeyin nasıl çalıştığını gördüm” dedi.

Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesi ve Ermenistan arasındaki Laçin koridorunda Türk askerlerinin değil, Rus barış gücü askerlerinin görev yaptığını hatırlatan Saralidze, “Bu da göz ardı edilemez” dedi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler