24.3 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

Putin’e niyet vatandaşa kısmet!

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra birbiri ardına gelen Batı yaptırımlarının herhalde en saçması ve adaletten en uzak olanı Rus vatandaşlarına vize uygulamasının zorlaştırılması.

Avrupa Birliği’nin (AB), Rusya ile vize kolaylığı anlaşmasını askıya alarak daha yüksek ücretli ve sıkı kurallara bağlama kararı gelecek hafta yürürlüğe girecek. AB Komisyonunun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, “AB’de turist olmak temel bir hak değil” dedi ve gazeteciler, muhalifler, insan hakları aktivistleri, öğrenciler ve ailevi nedenlerle seyahat eden kişilere istisna uygulanacağını söyledi.

Son kararla tüm başvuru sahipleri için vize ücreti 35 eurodan 80 euroya çıkarıldı ve başvuruların değerlendirilme süresi 10 günden 15 güne, hatta bazı durumlarda 45 güne uzatıldı. Rusya Tur Operatörleri Birliği ise daha karamsar bir tablo çizerek Schengen vizesi almanın altı aya kadar sürebileceğini açıkladı. Birlik üyesi Polonya ve Çekya, savaşın 24 Şubat’ta başlamasından sonra Rus vatandaşlarından vize başvurusu almayı durdurmuştu.

Görünüşte Moskova’nın savaşı başlatmasını cezalandırmayı amaçlayan yeni uygulamanın elbette tek mağduru Rusya vatandaşları olacak.

Eğer AB bu kararı Rusların Putin yönetimine baskı yapmasını sağlamak için aldıysa hiçbir sonuç çıkmayacağını şimdiden kesin olarak söylemek mümkün. Çünkü bu karar ister savaşı desteklesin, isterse desteklemesin ülkelerindeki iktidarı yönlendirme konusunda hiçbir gücü bulunmayan vatandaşların hayatlarının zorlaştırılması dışında bir işe yaramayacak. Hatta sırf bu nedenle Putin’i destekleyenlerin artacağını söyleyenler bile var.

Rus gazeteci Anna Arutunyan geçenlerde bu konuda, “Rusları memlekette kalmaya zorlayarak onların Kremlin’in politikasını değiştirmesini sağlayacağı görüşü, Rusya demokrasi olsaydı bile sorgulanabilir ve komik bir görüş. Tarihte, kapalı sınırların insanları demokratik değişime ittiğine dair hiçbir tarihsel kanıt yok ama aksinin var” demişti.

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/ruslara-vize-yasagi-uygulanmali-mi-52224

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler