24.5 C
İstanbul
16 Haziran 24, Pazar
spot_img

Rus kadınları neden aldatır?

Bugün Rusya’da inanılmaz bir coşku, heyecan, kutlama var… Bugün Rusya’da kadınların bayramı var…

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün Rusya’daki kadar coşkulu kutlandığı başka bir ülke herhalde yoktur.

Moskova’yı hayal ediyorum: Her yer çiçek bahçesine dönmüş, caddeler, sokaklar kadınları kutlayan renkli posterlerle süslenmiş, yolda, işte, alışverişte kadınların yüzüne ve gözlerine içten, hafif mahcup, gururlu bir gülümseme yerleşmiş… Her zaman asık yüzlü çıkan siyah beyaz gazeteler bile kadınların gözleri gibi mavi puntoları seçmiş. Erkekler, yolda ilk kez gördükleri kadınlara bile çiçek hediye etmeyi düşünecek kadar kibar ve düşünceli…

8 Mart’ın Rus kadınları için anlamını yazıya dökebilmek zor. 8 Mart’ı o kadar çok seviyorlar, o kadar çok özlüyorlar ki, neredeyse 7 Mart’tan değil, 9 Mart’tan, yani 364 gün öncesinden beklemeye başlıyorlar.

Şu an Moskova çiçek bahçesi gibi olmalı çünkü kadınlara en çok hediye edilen bu, zaten onların da en çok almak istediği hediye bu. Rengarenk çiçekler hava sıfırın çok altında da olsa kadınların içini ısıtıyor. Hem bilir misiniz, Rus kadınları sevdiklerine “çiçeğim” der…

Bugün bayram ya; iş yerleri kapalı. Bütün kadınlar akşamki “büyük kutlama”ya hazırlanıyor. Başka bir gün olsa berberde eşini beklemeyi aklına bile getirmeyen erkekler saçını yaptıran karılarını, kız arkadaşlarını girişte ya da arabada şaşırtıcı bir sabırla, uysalca bekliyor.

8 Mart’ın asıl geceleri çok özel oluyor; bu gece evde oturmak olmaz, mutlaka ama mutlaka bir yere gidilmeli kocayla, erkek arkadaşla. Film de olabilir, konser de ama tabii gönülden asıl geçen mum ışığında, şampanya eşliğinde romantik bir yemek ve kulaklara fısıldanan o baş döndüren sözcükler.

Saat 24.00’e yaklaştıkça alkolün kandaki etkisi artacak, kadınları sonsuz bir mutluluk saracak; kocalarını, erkek arkadaşlarını, herkesi, her şeyi sanki daha çok sevdiklerini hissedecekler. Öyle mutlular ki… Gece yarısını geçince şimdiden 8 Mart 2024’ü beklemeye başlayacaklarını biliyorlar…

İnsan gıpta ediyor, ne güzel değil mi Rusya’da kadın olmak, hele hele Rusya’da 8 Mart Kadınlar Günü’nü kutlamak?

Keşke öyle olsa…

Bu aslında sahte, yapay, sadece 24 saat süren bir mutluluk. Rus kadınlarının 8 Mart’ta pır pır eden yüreklerinin, gülen yüzlerinin, ışıldayan mavi gözlerinin arkasında çoğu zaman acı ve keder var. Zaten ortada ne gülen yüzler var ne de ışıldayan gözler.

Sadece kırık kalpler var; Rus erkekleri tarafından aşağılanan, hakarete uğrayan, küçümsenen, dövülen kadınların yorgun, kırgın kalpleri var. Gündüzleri işine giden, akşam olunca evine koşan, ailesi için yaşayan kadınlar acıyı hep içlerinde saklıyor.

Çoğu, o gün için, o bir tek gün için 364 gün yüzlerine bir maske takıyor, duygularını kilitliyor, mutsuzluğunu bastırıyor, umutsuzluğunu yutkunuyor, otomatiğe bağlanmış hayatlar sürüyor.

Bazıları ise intikam alıyor…

*Gazeteci Cenk Başlamış’ın “Rusya’nın Sırları” kitabından alınmıştır.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler