19.6 C
İstanbul
15 Haziran 24, Cumartesi
spot_img

Rus gözüyle Türk muhalefeti

Fuad Safarov, Moskova

Rusya’nın önde gelen Türkologlarından Doç. Dr. Vladimir Avatkov, Türk muhalefetine desteğin giderek arttığını, bu nedenle 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin iktidar partisi AKP için kolay olmayacağını söyledi.

Rusya Bilimler Akademisi Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü kıdemli araştırma görevlisi ve Rusya Dışişleri’ne bağlı Diplomasi Akademisi öğretim görevlisi olan Avatkov, Rossiya-1 kanalında yer alan açıklamasında, Türkiye’de yüzde 80’lik enflasyon nedeniyle muhalefete halkın desteğinin büyüdüğünü belirtti.

Avatkov, “Türkiye’yi büyük değişiklikler bekliyor. Önümüzdeki yıl seçim yapılacak. Seçimler çok önemli. Büyük riskler var. Enflasyon yüzde 70’in üzerinde, neredeyse yüzde 80’de. Üstelik bu sadece resmi rakam. Pek çok kişi neredeyse yüzde 140 olan enflasyondan bahsediyor. Bu çok ciddi bir sorun” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin ekonomik sıkıntıların sonucu 2000’lı yılların başında iktidara geldiğini hatırlatan Avatkov, “Türkiye ekonomisinin şu anda karşı karşıya olduğu baskı eşi benzeri görülmemiş bir durum. Elbette büyük riskler var. Kamuoyu araştırmalarına baktığımızda Türkiye’de muhalefete desteğin arttığını görüyoruz” diye konuştu.

Muhalefet partilerinin Rusya’nın çıkarları için risk oluşturduğunu iddia eden Avatkov, “Bu konuda büyük riskler var. Sadece Türkiye içindeki istikrarsızlık değil; Erdoğan’a karşı birleşen partilere bakarsak Rusya’nın çıkarları açısından da büyük riskler var” dedi, ancak ayrıntıya girmedi.

Avatkov geçen yıl yaptığı bir açıklamada, Moskova’nın Türkiye muhalefetiyle iş birliği yapması çağrısında bulunmuştu. Rus Türkolog, Rusya’nın Türkiye’de merkezi hükümetle çalışmaya devam ettiğini belirterek, “Fakat bu, mevcut güç dengesini dikkate almadığımız ve muhalefetle iş birliği yapmadığımız anlamına gelmez. Türkiye’deki diplomatik misyonlarımız düzeyinde temaslar, parlamento düzeyinde de partiler arası iş birliğimiz var. Bu teşvik edilmeli” demişti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Rus medyasına verdiği mülakata değinen Avatkov, “Türk muhalefet partisi temsilcisinin bu mülakatı, Türkiye’deki muhalefetin de Rusya ile diyaloga hazır olduğunu gösteriyor. Türkiye ile temaslarımızda bunu fark etmek, kabul etmek ve dikkate almak çok önemli” diye konuşmuştu.

İlgili haber: https://medyagunlugu.com/haber/turk-muhalefetiyle-de-is-birligi-yapalim-50264

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler