'Türk muhalefetiyle de iş birliği yapalım'

'Türk muhalefetiyle de iş birliği yapalım'

21 Ekim 2021 Perşembe  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'nın önde gelen Türkologlarından Doç. Dr. Vladimir Avatkov, Moskova'nın Türkiye muhalefetiyle iş birliği yapması gerektiğini söyledi. 

Rusya Bilimler Akademisi Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (İMEMO RAN) kıdemli araştırma görevlisi ve Rusya Dışişleri’ne bağlı Diplomasi Akademisi öğretim görevlisi olan Avatkov (manşetteki küçük fotoğraf), Rus Svobodnaya Pressa haber sitesine ikili ilişkileri değerlendirdi. Rusya'nın Türkiye'de merkezi hükümetle çalışmaya devam ettiğine dikkat çeken Rus uzman, "Fakat bu, mevcut güç dengesini dikkate almadığımız ve muhalefetle iş birliği yapmadığımız anlamına gelmez. Türkiye'deki diplomatik misyonlarımız düzeyinde temaslar, parlamento düzeyinde de partiler arası iş birliğimiz var. Bu teşvik edilmeli” dedi. 

Liderlerin rolünün çok önemli olduğuna işaret eden Rus Türkolog, olası siyasi dönüşümlerden bağımsız olarak ilişkilerin istikrarlı olabilmesi için sivil toplum kuruluşlarının da iş birliğinin gerekli olduğunu kaydetti. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Rus medyasına verdiği mülakata işaret eden Avatkov, "Türk muhalefet partisi temsilcisinin bu mülakatı, Türkiye'deki muhalefetin de Rusya ile diyaloga hazır olduğunu gösteriyor. Türkiye ile temaslarımızda bunu fark etmek, kabul etmek ve dikkate almak çok önemli" dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya ziyaretlerinde Moskova'ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti'ne de sık sık gittiğine dikkat çeken Avatkov, "Erdoğan bölgelerimizle çalışıyor. Biz de Türkiye'nin siyasi konuları ile ilgili olarak aktif hareket etmekten çekinmemeliyiz. Önemli olan şu: Yarın ne olacağını anlamak lazım" diye konuştu. 

 

Kommersant'taki İmamoğlu ile ilgili haber


İmamoğlu geçen hafta Kommersant'tan Marianna Belenka'nın sorularını yanıtlarken, Türkiye Gençlik Vakfı'nın (TÜGVA) Büyükada İskelesi'nden tahliyesi sırasında yaşanan olayları değerlendirirken "Bu iktidarın gitmesini bekleyecek kadar sabrımız var" dedi. 

Sputnik'in haberine göre, Belenka, 2023'teki seçimlerin olası adayları arasında bulunduğunu söylediği Ekrem İmamoğlu'na ülkenin en büyük kentinde muhalif başkanlık yapmanın nasıl olduğunu, siyasi hırslarını ve Rus-Türk ilişkilerinin geleceğine bakışını sordu.

Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin yalnızca ülkelerin liderleriyle sınırlandırılamayacağını belirten İmamoğlu şunları söyledi:

"İlişkilerimiz 500 yıldan ötesine uzanıyor. Şu anda iki ülkenin devlet başkanı ve cumhurbaşkanı arasında iyi kişisel ilişkiler varsa, bu faydalı. Ancak cumhurbaşkanlarının değişmesinden hiçbir şey kaybetmeyiz, hatta yeni fırsatlar bile doğabilir. Her halükarda bizler komşuyuz ve her iki ülke de bu bölgede önemli aktörler. İyi ilişkilerimiz var, eğer iki ülkenin devlet başkanı ve cumhurbaşkanı arasında iyi kişisel olursa bu ilişkiler daha iyi olabilir. Ancak eğer kişisel ilişkiler iyi değilse, bu yine de ikili ilişkilere engel teşkil etmez."

Etiketler:  Rusya