22.3 C
İstanbul
30 Mayıs 23, Salı
spot_img

RTÜK’ten Halk TV’ye yeni cezalar…

CHP’nin RTÜK üyesi İlhan Taşcı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla Halk TV’ye verilen üç ayrı cezayı duyurdu. Halk TV’ye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu küçük düşürdüğü gerekçesiyle yüzde 3 para cezası, CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın narko devlet eleştirisi nedeniyle yüzde 3 para cezası ve Sözüm Var programına 5 kez program durdurma ile birlikte yüzde 5 para cezası verildi.

Taşçı’nın konuyla ilgili paylaşımları şöyle:

1- RTÜK, Diyarbakır Adliyesinde babaya oğlunun kemiklerinin torba içinde verilmesinin eleştirildiği Sözüm Var programı nedeniyle Halk TV’ye “terörün amaçlarına hizmet edecek” nitelikte yayın yapıldığı gerekçesiyle 5 kez program durdurma,% 5 de para cezası verdi. Karar oy çokluğuyla.

2- Halk TV’ye Ayşenur Arslan’ın Medya Mahallesi programında ekonomist Mustafa Sönmez ile birlikte suçla mücadele yaklaşımını eleştirdikleri İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu küçük düşürdükleri gerekçesiyle %3 para cezası verildi. RTÜK,b akanlara koruma kalkanı olma görevi üstlendi.

3- Halk TV’ye 3.ceza da Sözüm Var programına katılan CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın hep söylediği narko devlet eleştirisi nedeniyle % 3 para cezası verildi. RTÜK’e göre, iktidarı övmek dışında her türlü sorgulama ve eleştiri artık suç sayılacak! Hedef susturulmuş Türkiye!”

Basın Konseyi açıklaması

“Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) muhalif medyayı cezalandırmayı kendisine görev edinmiş, bu haftaki toplantısında da Halk TV’ye 5 kez program durdurma 3 idari para cezası vermiştir. İktidarın hoşuna gitmeyen her haberi, her eleştiriyi ‘suç’ görme alışkanlığını sürdüren RTÜK, aldığı bu kararlarla aslında ‘halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme’ hakkını gasp etmeye kalkışmaktadır.
Bu cezalarla demokrasinin vazgeçilmez gücü olan basının sesinin kesilmesine yeter artık diyoruz. Basın Konseyi olarak, RTÜK’ü ‘iktidar sopası’ olmaktan vazgeçmeye; yayın hizmetlerinde çoğulculuğu sağlamayı önceleyip ifade ve basın özgürlüğünün güvencesi olmaya bir kez daha davet ediyoruz.”

(Halk TV, Medya Günlüğü)

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,097TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler