25.5 C
İstanbul
16 Haziran 24, Pazar
spot_img

RTÜK’ten 4 kanala ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), deprem haberi ve eleştirisi nedeniyle Halk TV’ye yüzde 3 para cezası verdi.

Halk TV’nin haberine göre, RTÜK ayrıca FOX TV ve Tele1’de yine yüzde 3 para cezası verdi.

CHP’nin RTÜK üyesi İlhan Taşçı kararları Twitter’dan şöyle duyurdu:

“RTÜK, Ana Haber Sunucusu Gülbin Tosun’un iktidarın kadına yönelik “okumasın, eve kapansın, çocuk yapsın” anlayışını eleştirmesi nedeniyle Fox TV’ye %3 para cezası verdi. RTÜK’e göre, iktidarın yanında olursan “tarafsız”, karşısında olursan tarafsızlığı ihlal etmiş oluyorsun!

RTÜK, Ayşenur Arslan’ın sunduğu programda konuk Turgut Kazan ile deprem sonrası “can pazarında vinç ticareti” haberini değerlendirmeleri ve ölen sayısının farklı gösterilmesini eleştirmeleri nedeniyle de Halk TV’ye özgürce kanaat oluşumunu engellemekten %3 para cezası verdi.

Merdan Yanardağ ile Prof. Dr. Emre Kongar’ın 18 Dakika programında Şanlıurfa Belediyesinin yurtdışından bölge ıslahı için gönderilen yardımların Afganistan’a Taliban’a gönderilmesi kararını eleştirmelerini belediyeyi küçük düşürme sayan RTÜK, Tele 1’e de %3 para cezası verdi.”

Ayrıca, Flash Haber’e de, hakkında yakalama kararı bulunan bir konuğun, “hükümetin deprem bölgesindeki insanları yalnızlığa terk ettiği ve yıkıntılardan insanları çıkarmayarak enkaz kaldırma çalışmalarına başladığı” yolundaki asılsız iddialarla yayıncılık ilkelerini ihlal ettiği gerekçesiyle idari para cezası verildi.

TGC’den tepki

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, RTÜK’ün FOX TV Halk TV, Tele 1 ve Flash Haber TV’ye programlarda kullanılan ifadeleri gerekçe göstererek idari para cezası vermesini eleştiren bir açıklama yaptı. Açıklamada cezaların Anayasa’ya, kanunlara aykırı olduğu belirtildi.

Açıklamada şu görüşler yer aldı:

“Yurttaşları bilgilendirmek, aydınlatmak, eleştirel haber yapmak her gazetecinin ödevidir. RTÜK, seçime giderken bağımsız ve eleştirel medya kuruluşlarına ceza vererek yurttaşların habere erişimini engellemeyi sürdürmektedir. RTÜK bu tip kararlarıyla sansür ve oto sansüre yol açmakta, kamu aleyhine olan konuların tartışılmasını engellemeye çalışmaktadır. Israrla ifade ettiğimiz gibi RTÜK kuruluş yasasına uygun olarak görevini yapmalı, iktidarın sansür aygıtı olmaktan vazgeçmelidir. Yurttaşın habere erişimini ve gazetecilerin görevlerini yapmalarını engellememelidir. “

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikOPEC+ nedir?
Sonraki İçerikBasın Konseyi muhabiri kınadı
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler