12.6 C
İstanbul
26 Şubat 24, Pazartesi
spot_img

Referandum başladı Rusya uyardı

Ukrayna’nın Rusya işgali altındaki doğu ve güney bölgelerinde Rusya’ya katılmayı talep edip etmedikleri üzerine referandum yapılıyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Ukrayna, seçimlerin hileli olduğunu ve sonuçların belirleyici olamayacağını savunuyor. Batı ise referandumu toprak gaspı olarak nitelendirdi ve oylamanın sonuçlarını tanımayacaklarını vurguladı.

Rusya’da Kremlin yanlısı Komsomolskaya Pravda gazetesinin aktardığına göre, Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya’da oy verme işlemi bu sabah başladı.

Dört bölgede oylamaların 27 Eylül’de sona ermesi planlanıyor. Rus medyasına göre yetkililer Cuma gününden Pazartesi’ye kadar taşınabilir sandıklarla kapı kapı gezecek.

Reuters haber ajansına göre dört bölge Ukrayna’nın yaklaşık yüzde 15’ini temsil ediyor ki bu da Macaristan büyüklüğünde bir alana denk geliyor.

Rusya açısından oylamanın sonucu önceden kesin görünüyor.

Donbass Savaşı’nda Ukrayna’dan ayrılarak kurulan de facto devlet Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) Başkanı Denis Pushilin, Rus devlet haber ajansı TASS’ın aktardığına göre, “referandum sonuçlarından kesinlikle emin olduğunu” söylerken, Zaporijya Bölgesi’nden Rus yanlısı Vladimir Rogov, çoğunluğun Rusya’ya katılma lehinde oy kullanacağını öngörüyor.

Ayrılıkçı Luhahsk Bilgi Merkezi internet sitesi tarafından Luhansk’ta gerçekleştirilen bir ankete göre, bölge sakinleri “Rusya ile yeniden birleşmeyi dört gözle beklediğini” belirtti.

Rus basını, seçim yetkililerinin Cuma gününden Pazartesi gününe kadar portatif oy sandıklarıyla kapı kapı dolaşacağını bildirdi. Sandıklar, güvenlik nedenleri gerekçe gösterilerek, referandumun beşinci gününde faaliyet gösterecek. O gün yüzlerce istasyonun açılması planlanıyor ve seçmenler kendi bölgeleri dışındaki bölgelerde de oy kullanabiliyorlar.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy Perşembe gecesi yaptığı konuşmada, oylamanın “göstermelik” yapıldığını ve demokratik olmadığını söyledi. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, yeni işgal edilen bölgelerde yerel halkın referandumlar öncesinde baskıya maruz kaldığını veya rüşvet aldığını söylemişti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, oylamanın gerilimi tehlikeli bir biçimde tırmandıracağını söyledi.

Blinken Perşembe günü BM Güvenlik Konseyi’ne, Rusya’nın Ukrayna topraklarına ilişkin hiçbir iddiasının Ukrayna’nın kendisini savunma hakkını elinden alamayacağını söyledi.

Türkiye de “sözde referandumun hiçbir meşruiyetinin olmadığını” açıkladı.

Referandum sonucunda Rusya’nın dört bölgeyi ilhak etmesi, Batı’nın bu bölgelere silah tedarik etmesi nedeniyle iki kutbu karşı karşıya getirebilir.

Peskov uyardı

Türk.Rus.Com’un haberine göre, Kremlin sözcüsü Peskov, referandum sırasında Ukrayna’nın Donbas’ı ve Rusya’nın kontrolündeki diğer bölgeleri geri almak için girişeceği denemeleri Rusya topraklarına yapılmış saldırılar olarak göreceklerini açıkladı.

Peskov ayrıca Rusya’nın özel askeri operasyon çerçevesinde belirlediği hedeflere ulaşmak için Kiev yönetimiyle görüşmek zorunda olduğunu, ancak şu anda bu yönde bir gerekçe bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler