22.5 C
İstanbul
30 Mayıs 23, Salı
spot_img

Batı’dan uzaklaşma mı kopuş mu?

Medyascope TV’de Gülçin Karabağ, Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi (EDAM) Direktörü Sinan Ülgen, Liverpool Üniversitesi Çin Kampüsü Çin Çalışmaları Bölümü’nden siyaset bilimi doçenti Ceren Ergenç ve Medya Günlüğü yazarı-Medyascope yorumcusu Aydın Sezer’le Rusya-Ukrayna savaşı ve Türkiye’nin dış politikasında öne çıkan başlıkları konuştu.

Ergenç, savaşın Çin açısından beklenmedik bir gelişme olduğunu belirtirken, “Çin’in Rusya’yı desteklediği havası var ama bu tam bir destek değil. Çin kendi çıkarlarını korumak istiyor ve Rusya’nın beklediği meşruiyeti vermiyor. Her açıklamasında Ukrayna’nın toprak egemenliğine saygı vurgusu var. Söylemdeki desteğin somut bir karşılığı yok” dedi.

Ülgen, ABD’nin Çin’i stratejik hasım olarak gördüğünü ve uzun vadeli politikalar geliştirdiğini, ancak 24 Şubat’ta savaşın başlamasının ardından Rusya’nın öncelikli tehdit haline geldiğini söyledi. “Öncesinde ABD için Rusya Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyesi ve nükleer silah sahibi bir ülkeydi, o kadar” diyen Ülgen, Pekin-Moskova yakınlaşmasının ABD’yi kaygılandırdığını belirtti.

Sezer ise, Ukrayna’daki son referandum kararıyla savaşın geri dönülmez bir noktaya evrilmeye başladığını, oylama yapılacak bölgelerin ilhak kararı almasıyla buraların Rus toprağı sayılacağını, dolayısıyla savaşın Rus topraklarında yaşanması durumunun ortaya çıkacağını söyledi. Sezer, referandumun güneydeki iki kentte yapılmasının ise sürpriz olduğunu belirterek, “Bu iyi düşünülmüş bir hamle mi, emin değilim” dedi.

Programda ayrıca şu sorulara yanıt arandı:

-Dünya Erdoğan’a nasıl bakıyor?

-Erdoğan Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) neden ısrarla üye olmak istiyor ya da gerçekten istiyor mu?

-Çin Türkiye’nin üyeliğine neden karşı?

-ŞİÖ ve AB benzer yapılar mı?

-Türkiye Batı’dan uzaklaşıyor mu yoksa dışlanıyor mu?

-Putin neden Erdoğan’ın iktidarda kalmasını istiyor?

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,097TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler