9.7 C
İstanbul
28 Mart 23, Salı
spot_img

Putin’e ‘Türk gönüllüler’ raporu

Ukrayna’nın referandumla Rusya’ya bağlanan bölgesi Zaporojye’nin Vali Vekili Yevgeniy Balitski, Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Türk gönüllü savaşçıların da katıldığı Sudaplatov Taburu ile ilgili rapor verdi.

Kremlin’den yapılan kısa açıklamaya göre, görüşmede bölgenin sosyoekonomik gelişimi, güvenlik ve tarım konuları ele alındı. Balitski, Zaporojye’deki Sudoplatov Gönüllü Taburu’nun statüsü konusunu da gündeme getirdi.

Rus Kommersant gazetesi, “Tabur, Eylül 2022’de Balitski’nin kararnamesi ile kuruldu. Sudoplatov savaşçıları Zaporojye bölgesindeki stratejik tesisleri koruyor. Balitski, tabura İsveç, Türkiye ve Sırbistan’dan gönüllülerin katıldığını bildirdi” diye yazdı.

Rus devlet ajansı Ria Novosti geçen ay, Rusya saflarında savaşmak için Türkiye’den gelen gönüllerin görüntülerini yayınlamıştı.

Görüntüde bir Türk genç Rusça, “Türkiye’den arkadaşlarla geldik buraya. Biz Nazizm’e karşıyız. Ukrayna’da neler olduğunu biliyoruz. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı değil, bu ülkeyi yönete Nazilere karşı savaştığını biliyoruz” diyor.

Moskova’da uzun yıllar üniversitede okuduğunu da belirten genç, “Bu yüzden iyi Rusça konuşuyorum. ABD’nin dünyanın her yerinde terörizmi sponsor ettiğini herkes biliyor” diyor ve Washington’ın Ukrayna’da da terörizmi desteklediğini iddia ediyor.

Bir başka Türk gönüllü de Türkçe, “Ben Türkiye’den geldim. Burada olmamın sebebi, bugün Türkiye’de, Suriye’de ne oluyorsa aynı şey Rusya’da oluyor. Orada Ukraynalı askerlerin olmadığını biliyoruz. Bu savaşı Rusya kazanacak. Bizi çok iyi karşıladılar. Biz çok arkadaşım da gelmek istiyor. Vize problemlerinden dolayı gelemiyor” diyor

Görüntüde üniformalı Türk gönüllülerin silah atış eğitimi alması da yer alıyor.

 

Türk gönüllülerle ilgili haber Rus medyasında geniş yer aldı. Rossiya-1 kanalında konuşan tarihçi ve siyasi uzman Nikolay Starikov, “Aslında Türkiye dahil, dünyada Amerika’dan nefret edenlerin sayısı fazla. Bu insanların Rusya saflarına katılması için bizim gereken çalışmaları yapmamız lazım” dedi.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,189TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler