24 C
İstanbul
14 Haziran 24, Cuma
spot_img

Putin’e karşı 7 maddelik plan

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in öfkesini en çok üzerine çeken oligark olan Mihail Hodorkovski iktidara karşı yedi maddelik bir plan uygulanması çağrısında bulundu.

Bir zamanlar sahibi olduğu petrol devi Yukos sayesinde elde ettiği 15 milyar dolarla dünyanın en zengin 16. kişisi olan Hodorkovski, muhalefet partilerine yardım yapması ve başkanlık seçimlerine katılmaktan söz etmeye başlaması üzerine gözden düşmüştü. 2003 yılında yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanan ve petrol şirketine el konulan Hodorkovski 10 yıl cezaevinde kaldıktan sonra bırakılır bırakılmaz hemen Rusya’dan ayrıldı. 2014 yılında serveti 500 milyon dolara kadar eriyen Hodorkovski, şu anda İngiltere’de yaşıyor ve “Açık Rusya” adını verdiği sivil toplum kuruluşuyla ülkesinde reformlar yapılmasını sağlamaya çalışıyor.

Hodorkovski Twitter hesabından yaptığı İngilizce paylaşımda, Putin’in Ukrayna’nın silahlardan ve Nazilerden arındırılması sloganlarını çağrıştırır şekilde yedi maddelik şu planı açıkladı:

1-Askerden arındırma: Rusya’nın Avrupa topraklarında bulunan birliklerinde indirime gidilmesi, Ukrayna, Belarus ve Gürcistan sınırlarında askerden arındırılmış bölgeler oluşturulması, savunma giderlerinin GSYİH’nin yüzde ikisini aşmaması.

2-Nükleerden arınma: Nükleer silahların devreden çıkarılması ve nükleer araştırma merkezlerinin uluslararası denetime tabi tutulması.

3-Ademi merkeziyetçilik: Siyasi sistemde federalizme dönülmesi ve merkeze bağlı 21 cumhuriyete dil haklarının iade edilmesi.

4-Demokratikleşme: Uluslararası gözetim altında serbest seçimlerin yapılması, muhalif görüşlere yönelik baskıların sert şekilde cezalandırılması, siyasi tutukluların bırakılması, bağımsız medya, sivil toplum kuruluşları ve partilerin desteklenmesi.

5-Komünizmden arınma: Komünist dönemdeki suçların kınanması ve Nazi rejiminin suçlarıyla eşit kabul edilmesi. Komünist sembollerin ve Putin’i destekleyen aşırı sağcı hareketlerin sembollerin yasaklanması.

6-Stalin’den arındırma: Stalin’in putlaştırılmasına son verilmesi, Rusya’nın büyüklüğüne vurgu yapan ifadelerin ders kitaplarından çıkarılması, Rusya’nın yayılmacılığının ve komşularına karşı işlediği savaş suçlarının araştırılması.

7-Putin’den arındırma: Putin’in yönetiminin temellerini oluşturan devlet işletmelerinin özelleştirilmesi, gizli servisin yerine ABD’deki FBI benzeri sınırlı yetkiye sahip bir yapı kurulması.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler