14.4 C
İstanbul
12 Nisan 24, Cuma
spot_img

Putin kısmi seferberlik ilan etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı kısmi seferberlik kararı Kremlin resmi web sitesinde yayımlandı. Rus lider, seferberlik kapsamında özel askeri harekata katılan kişilerin ödeme ve sözleşmeli asker statüsü alacağını belirtti, kısmı seferberlik kararının bugünkü duruma uygun olduğunu söyledi. Rus lider, “Sadece şu anda yedekte bulunan ve her şeyden önce orduda görev yapmış, belirli askeri uzmanlıklara ve deneyime sahip olan vatandaşlar, kısmi seferberlik çağrısına tabi olacaktır” dedi.

Putin’in konuşmasından başlıklar:

“Batı’nın amacı Rusya’yı zayıflatmak, bölmek ve yok etmek, doğrudan 1991’de SSCB’yi böldüler, ve şimdi Rusya için zaman geldi.

Amacımız Donbas’ı özgürleştirmek. Özel operasyonun ana hedefleri değişmedi, Luhansk tamamen kurtarıldı, Donetsk ise kısmen…

Donbas’taki müttefik kuvvetler, Donetsk topraklarını adım adım özgürleştiriyor, sistemli bir şekilde hareket ediyor, personeline sahip çıkıyorlar.

Batı, 2014’te bir savaş başlatarak Ukrayna halkını savaş topuna dönüştürdü. Batı Ukrayna ve Rusya arasında barış istemiyor.

Ukrayna’da önleyici bir askeri operasyon kararı kesinlikle gerekliydi ve mümkün olan tek karardı, almak zorundaydık.

Donbas halkını moral olarak yalnız bırakamazdık.

Ukrayna’nın Donbas, Zaporijya ve Herson bölgelerinin bağımsızlık kararlarını destekliyoruz.

Batı her çizgiyi aştı, sorumsuz politikacılar Ukrayna’ya saldırı silahları tedarikinden, Rusya’ya karşı teçhizat saldırılarından bahsediyor.

Batılı ülkeler bize karşı nükleer şantaj da dahil bütün tehditleri sergiliyor.

Toprak bütünlüğü tehdit edilirse Rusya elindeki tüm imkanları kullanacaktır. Bu bir blöf değildir.”

300 bin yedek göreve

Putin’in konuşmasının ardından Savunma Bakanı Sergey Şoygu da imzaladığı kararnameye dayanarak 300 bin yedek askeri göreve çağırdı. Kısmi seferberliğin askeri deneyimi olan kişileri ilgilendirdiğini belirten Şoygu, öğrencilerin ve halihazırda askeri görevlerde bulunan kişilerin kapsam dışı olduğunu ifade etti.

Şoygu, uzun bir süre sonra Rusya’nın Ukrayna’da verdiği kayıplara ilişkin de bilgi vererek çatışmalarda 5 bin 937 askerin hayatını kaybettiğini söyledi. Ancak Ukrayna gizli servisi ve uluslararası gözlemciler bu sayının daha yüksek olduğunu iddia ediyor.

Şoygu, Ukrayna’nın ise 60 binden fazla askerinin öldüğünü, yaklaşık 50 bin askerinin de yaralandığını ileri sürdü. Ukraynalı yetkililer, geçen Ağustos ayında çatışmalarda 9 bin askerinin öldüğünü açıklamıştı.

Putin’in seferberlik kararı Rusya’nın işgali altında olan Ukrayna kentleri Luhansk, Donetsk, Herson ve Zaporijiya’da referandum düzenleme kararı alınmasından sonra geldi. 23 ve 27 Eylül tarihlerinde yapılacak olan referandumda halka Rusya’ya katılıp katılmak istemediği sorulacak.

(TürkRus.Com, DW Türkçe)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler