24.3 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

‘Putin bir yolunu bulur’

Pek çok Batılı ülke gibi Rusya da Türkiye’de 14 Mayıs seçimlerinde iktidarın değişmesi olasılığına karşı dış politikasında ayarlamalar yapmaya hazırlanıyor.

İsrail istihbarat kurumu Nativ’in eski Başkanı Yakov Kedmi, seçimlerin sonucunda yeni bir iktidarın işbaşına gelmesi halinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yeni iktidar ile ortak çıkarlar bulmaya çalışacağını belirtti.

Rus TV Tsentr kanalına konuşan Kedmi, Türkiye’de olası iktidar değişikliği durumunda Moskova’nın nasıl adımlar atabileceğini değerlendirdi. İsrailli uzman, “Moskova yeni iktidar ile ortak çıkarlar bulmaya çalışacak” dedi.

İki ülke liderlerinin şahsi ilişkilerden yola çıktığı yönündeki görüşmelere katılmadığını ifade eden Kedmi, Rusya ve Türkiye’nin bugün karşılıklı ulusal çıkarların korunması için hareket ettiğini ve bunun her iki tarafa da faydalar sağladığını belirtti.

Moskova doğumlu olan Kedmi, “Türkiye ve Rusya liderleri ortak ulusal çıkarların ilişkileri daha fazla güçlenmesini sağladığının farkında. Bu ilişkiler, şu veya bu lider istedi diye gelişmedi. Liderler, Rus-Türk ilişkilerinin gelişmesi için kendi ülkeleri adına bu yapıcı faydayı doğru şekilde belirledi” dedi.

Rusya Devlet Başkanı’nı şahsen tanıdığını belirten Kedmi, “Putin, diğer ülkeler ile ilişkilerde aşılamayan ulusal çelişkilerin veya ortak ulusal çıkarların olup olmadığını dikkate alır. Putin’e göre Rusya ve Türkiye arasında çelişkilerden ziyade ikinci ya da üçüncü derecede görüş ayrılığı olan konular var. Zira bu konular ortak çıkarlardan daha az önemli” diye konuştu.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler