12.6 C
İstanbul
26 Şubat 24, Pazartesi
spot_img

‘PKK’yı eskisi gibi desteklemiyoruz’

Fuad Safarov, Moskova

Rusya’nın önde gelen siyaset ve ekonomi uzmanlarından Georgiy Bovt, Moskova’nın terör örgütü olarak görmediği PKK’yı Sovyet dönemindeki gibi desteklemediğini savundu.

Bovt, Rus Veçenyaya Moskva gazetesine yazdığı makalede, İstiklal Caddesi’nde düzenlenen bombalı saldırıyı değerlendirdi. Eylemi PKK’nın düzenlendiğine ilişkin Türk güvenlik güçlerinin yaptığı açıklamalarına dikkat çeken Rus uzman, Ankara’nın Suriye ve Irak’ta da dahil olmak üzere söz konusu örgütle mücadelesinin 40 yıldır devam ettiğini söyledi.

Moskova’nın örgütü desteklemediğini belirten Bovt, “PKK, Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği tarafından terör örgütü ilan edildi. Sovyet döneminde Moskova Kürtlerle oldukça iyi ilişkiler içindeydi ama bugün böyle bir destekten bahsedilemez. Çünkü Ankara ile bu konuda kavga etmenin bedeli çok yüksek olur” dedi.

Mayıs ayında resmi Rossiya-1 kanalının canlı yayınlanan “60 Minut” (60 Dakika) programına konuk olan Rusya Dışişleri’ne bağlı Diplomasi Akademisi Dış Politikada Kamu Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. İvan Surma, PKK’nın Türkiye’de “terör saldırıları düzenlediğini” söylemişti.

Rusya Federasyon Konseyi (Senato) Enformasyon Politikası Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov da, TV Tsenter kanalında Suriye ile bağlantılı gelişmeleri değerlendirirken, “Türkiye onların (YPG) terör örgütü olduğundan son derece emin. Türkiyeli Kürtler (PKK) gerçekten de Türkiye’de terör saldırıları düzenledi. Erdoğan onların (PKK-YPG) ilişkili olduğundan emin” demişti.

1990’lara uzanıyor

PKK konusu Türkiye ile Rusya arasında 1990’lı yıllarda Moskova’da “Kürt Evi”nin açılmasının ardından uzun süre polemik konusu oldu. Ankara’nın, “Kürt Evi”nin kapatılması yolundaki taleplerini Rusya, PKK’yı terör örgütü olarak görmediği gerekçesiyle reddetti.

Türkiye’nin terör örgütü kabul ettiği Demokratik Birlik Partisi (PYD) de 2016 yılı başlarında Rusya’nın başkenti Moskova’da büro açmıştı. Rus haber ajansı Tass, daimi büronun sivil toplum kuruluşu statüsünde olduğunu belirtmiş, Rusya Kürtleri Ulusal ve Kültürel Otonomisi Eş Başkanı Ferhat Patiyev büronun uygulamada bir büyükelçilik gibi çalışacağını söylemişti. Son olarak 25 Kasım 2021 tarihinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, PKK’nın Suriye uzantısı YPG’nin siyasi kolu Suriye Demokratik Meclisi (SDM) Yürütme Komitesi Başkanı İlham Ahmed ve beraberindeki heyeti makamında kabul etmişti. (Manşet fotoğrafı) Söz konusu olay, 24 Kasım 2015’te Türkiye’nin hava sahasını ihlal eden bir Rus jetini düşürmesinden kısa süre sonra yaşanmıştı.

İlgili haber: https://medyagunlugu.com/haber/ocalani-moskovaya-ben-getirdim-50424

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler