'Öcalan'ı Moskova'ya ben getirdim'

'Öcalan'ı Moskova'ya ben getirdim'

18 Kasım 2021 Perşembe  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova 

Rusya Liberal Demokrat Parti (LPDR) Başkanı Vladimir Jirinovski, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın bir zamanlar "dostu" olduğunu, Suriye'den kaçtıktan sonra onu Moskova'ya kendisinin getirdiğini açıkladı.

Rus devlet kanalı Rossiya-1'de ünlü gazeteci Vladimir Solovyov'un konuğu olan Jirinovski, son dönemde yaşanan Rusya-Batı gerginliği nedeniyle Avrupa'ya karşı Kürtleri ayaklandırmayı ve hareketin başına Öcalan'ın getirilmesini önerdi. Rus politikacı, "Öcalan benim dostumdu. Kendisini Moskova'ya ben getirdim, hem de hiçbir resmi ya da özel güvenlik kullanmadan. Talimat verdim, mülteci olarak getirdim. Şeremetyevo Havaalanından pasaport kontrolü yapılmadan geçti" dedi.

Bu açıklama üzerine sunucu Solovyov, "Sayın Jirinovski, bunlar suç niteliğinde sözler. Sınırdan kimliği belirsiz birisini, üstelik bazılarının uluslararası terörist olarak tanıdığı birisini geçirmek suç" demesi üzerine Jirinovski, "Hani nerede kanıtlar? O terörist keşke burada (Moskova) olsaydı ve Kürt harekatını yönetseydi, o zaman Orta Doğu'da Rusya dışında hiçbir enerji projesi olmazdı" diye konuştu. 

Solovyov'un, "Doğru mu anlıyorum? Şimdi sizin Türkiye'ye girişiniz yasak mı yani" sorusuna Jirinovski, "Ben Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dostuyum. Benim güzel Türkçemi seviyor, bayılıyor. Şimdi bakın dinleyin" diyerek canlı yayında Zeki Müren'in "Sevemez Kimse Seni" şarkısını söyledi. 

Moskova'ya kaçış

Türkiye'nin baskısı sonucu Öcalan uzun yıllardır bulunduğu Suriye'yi terk etmek zorunda kalmış ve 9 Ekim 1998 tarihinde PKK'nın Yunanistan temsilcisi Ayfer Kaya ile birlikte uçakla Yunanistan'a gitmişti. Ancak burada kalmasına izin verilmemesi üzerine Moskova'ya geçti. Jirinovski'nin de söylediği gibi Moskova'daki Şeremetyovo Havaalanına inen Öcalan'ı orada LPDR'in önde gelen üyelerinden Aleksey Mitrafonov (aşağıdaki fotoğrafta sağda) karşıladı. Öcalan ve beraberindekilerin daha sonra Moskova'nın dış semtlerinden Odintsovo'daki bir villaya yerleştiği Türk istihbaratı tarafından belirlendi. Öcalan'ın Rusya'ya yaptığı iltica başvurusu 4 Kasım'da kabul edildi ancak ardından hem Türkiye'nin baskıları ve dönemin başbakanı Yevgeniy Primakov'un ilişkileri bozmak istememesi sonucu Moskova ülkeyi terk etmesini istedi. Bunun üzerine İtalya'ya giden, sonra yeniden Rusya'ya dönen Öcalan en sonunda Kenya'da yakalandı.

 

 

Suriye'den ayrıldığı sırada Öcalan'ın yanında bulunan ve sevgilisi olduğu söylenen "Rozerin" kod adlı Ayfer Kaya, PKK/KADEK çizgisindeki Özgür Politika gazetesinde ve www.jurnalturk.com sitesinde yayımlanan açıklamalarında o günlerde yaşananları anlatmıştı. 14 Ekim 2003 tarihli Milliyet gazetesinde yer alan konuyla ilgili haber şöyleydi:

Kaya, Öcalan'ın Suriye'den Avrupa'ya çıkışının, ilk kez 1996'da MİT'in düzenlediği öne sürülen suikast girişiminin ardından gündeme geldiğini savundu. Kaya, "Bana göre bu, Suriye - Türkiye - ABD anlaşmasıydı. Bunlar 1998'e kadar sürdü" dedi. 

Öcalan'ın Suriye Havayolları'na ait uçakla ülkeyi terk edişi sırasında endişeli olduğunu dile getiren Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: "Uçakta bana dönerek, 'Sonunu bilmediğimiz bir yolculuğa çıkıyoruz. ABD bizi tanımak ve Kürt sorununu çözmek istiyorsa bu bir şanstır. Yunanistan zorluk çıkarırsa Rusya'yı ayarladık, yönümüz oraya dönebilir. İçimde kötü bir his var. Öyle görünüyor ki ya bizi uçakta imha edecekler ya da bu işin sonu Ankara olacak' dedi. Sözler karşısında şok olmuş, donup kalmıştım.

Telefon yasak

Kaya, Öcalan'ı Moskova'da örgütün Rusya sorumlusu Mahir Welat, Mecit Mamoyan, Aziz Cewo, Vladimir Jirinovski ve bir KGB ekibinin konvoyla karşıladığını, ilk hafta Jirinovski'nin evine, daha sonra yazlığına yerleştirildiğini anlattı. Burada 20 gün kaldıklarını belirten Kaya, Jirinoviski'nin o günlerde Türkiye'ye gitmesinin kendilerinde rahatsızlık yarattığını vurgulayarak şu yorumu yaptı: 

"Jirinovski, 5 günlük Türkiye gezisine çıktı. Sözde daha önceden yaptığı bazı yatırımları, 5 yıldır kendisine konulan Türkiye yasağının kalkması dolayısıyla kontrol etmeye gidiyordu. Jirinovski Türkiye'deyken gazeteler bulunduğumuz yerin adresini yazdı. Jirinovski, döner dönmez evinden ayrılmamız gerektiğini söyledi. Sonunda Öcalan apar topar Rusya Duma'sı Jeopolitik Komitesi Başkanı Aleksey Mitrofanov'un evine yerleşti. Jirinovski, Öcalan'ın yerinin telefon görüşmeleri sonucu deşifre olduğunu iddia ettiği için, Mitrofanov'un evinden telefon konuşmaları yasaklandı. Öcalan, burada KGB'nin baskısı altındaydı." 

Kaya, Rusya'dan Yunanistan'a girişlerini de, "Herkesin gözü önünde VIP'ten geçtik. 'Hoş geldiniz, görüşmek istiyoruz' mesajı geldi. Görüşmeye gittiğimizde, EYP Başkanı Charalambos Stavrakakis'le ikinci kez burun buruna geldik. 'Sizi Kenya'ya gönderelim' dedi. Öcalan, 'Kenya'ya gitmem, Kürdistan'a götürün' dedi." 
 

Etiketler:  Rusya