9.7 C
İstanbul
28 Mart 23, Salı
spot_img

Mumcu suikastı dizi oluyor

Gazeteci-Müzisyen Sina Koloğlu, 24 Ocak 1993 tarihinde suikasta kurban giden gazeteci Uğur Mumcu ile ilgili bir dizi yapılmasıyla ilgili bir proje hazırlandığını yazdı.

Koloğlu, Twitter hesabından konuyla ilgili şu paylaşımlarda bulundu:

“Aldo Moro ile ilgili 2022 yılında usta İtalyan yönetmen Marco Bellocchio’dan bir Aldo Moro dizisi geldi; ‘Esterno Notte’. Hakkında 7 filmin 5’i son 15 yılda çekildi. En son Netflix’te 2018 yılı imzalı bir ‘Aldo Moro; Devlet Adamı’ yapıldı.

İtalya Aldo Moro’yu unutmuyor. Peki siyasi cinayetlerin listesi kabarık Türkiye’den bir dizi gelmez mi, diye düşündüm. Bir projenin olduğunu öğrendim. Hatta geçmişi epey bir zaman öncesine dayanıyor ; Kulağıma gelen bu işi BKM üstleniyor. Önce film olarak düşünülmüş. Büyük bir bütçesi var. Sonra bir mini dizi yapma fikri ağır basmış. Bazı kanallar ile görüşmeler olmuş. Yönetmen bile belli. Dijital platformlara da götürülmüş, duyduğum.

Dizi Mumcu cinayeti ile başlıyor. Yani 24 Ocak 1993’te Ankara’da Karlı Sokak’taki evinin önünde, arabasına konulan bombanın patladığı gün. Dizi Uğur Mumcu’nun hayatı ile ilgili değil. Türkiye’nin ünlü gazetecisinin eşi Güldal Mumcu, ailesi ve yakın çevresinin Uğur Mumcu’nun katilini bulma hikayesi. Çok büyük bir araştırma yapılmış. Mumcu’nun yaşamına dair tüm ayrıntılar, hakkında yazılanlar, mahalle arkadaşları ile konuşmalar vs. hepsi yapılmış. Şahsen geldiği aşama açısından diyorum; bu dizi hayata geçecek gibi görülüyor.”

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,189TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler