19.6 C
İstanbul
15 Haziran 24, Cumartesi
spot_img

Moskova’dan ‘Pençe-Kılıç’ açıklaması

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov’la Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkan Yardımcısı General Oleg Yegorov, Türk ordusunun düzenlediği “Pençe-Kılıç Harekâtı” ile ilgili olarak Moskova’nın ilk tepkisini açıkladı.

Rus General Yegorov, Türk ordusunun Suriye’nin kuzeyindeki Halep vilayetine düzenlediği saldırılarda zarar görenler arasında sivillerle askerlerin de bulunduğunu söyledi.

Resmi Ria Novosti Haber Ajansına göre, Yegorov düzenlediği basın toplantısında, “20 Kasım’da Türk Silahlı Kuvvetlerine ait F-16 uçakları Halep iline bağlı Afrin ve Kobani yerleşim yerlerine hava saldırısı düzenledi. Saldırılar sonucunda sivillerle Suriye Silahlı Kuvvetlerine bağlı askerler zarar gördü” dedi ancak ayrıntıya girmedi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Bogdanov da, devlete ait TASS Haber Ajansına yaptığı açıklamada, Moskova’nın her zaman “müzakere edilmiş çözümlerden yana olduğunu” söyledi. Bogdanov, “Durumu anlamamız gerekiyor çünkü uzlaşmaya dahil olan tüm ülkelerle, özellikle Türk meslektaşlarımızla temaslarımız olduğu için her zaman müzakere edilmiş çözümlerden yanayız” dedi. Rus diplomat, Ankara’nın Moskova’ya önceden haber verip vermediği sorusunu, “Türkiye bu operasyonu planladığını uzun süredir söylüyor” diye yanıtladı.

RİA konuyla ilgili haberinde, operasyonun Taksim’de düzenlenen saldırıya misilleme olarak yapıldığını belirtti.

Sputnik’in haberine göre, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise, Türkiye’nin Suriye’deki harekatına kara güçlerinin de katılabilme olasılığına ilişkin, “Türkiye’nin güvenliğiyle ilgili endişelerini anlıyoruz, kendi güvenliğini sağlamak Türkiye’nin meşru hakkı fakat herkese durumu güçleştirecek adımlardan kaçınmaları çağrısını yapıyoruz” dedi. Peskov, Moskova ve Ankara’nın Suriye’deki duruma ilişkin pozisyonlarında “belirli nüanslar” olduğunu belirterek, “Bu nüanslar, hatta bazen anlaşmazlıklar, iki devlet başkanı tarafından defalarca tartışıldı ve çok şükür, Türkiye ile ilişkilerin dostane ve ortak doğası, bu farklılıkları açıkça ve yapıcı bir şekilde tartışmamıza izin veriyor” diye konuştu.

Erdoğan’dan eleştiri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, Katar dönüşünde gazetecilere yaptığı açıklamada. Rusya’yı sorumluluklarını yerine getirmediği gerekçesiyle eleştirdi ve şunları söyledi:

“Ruslarla da 2019’da Soçi’de yapılan bir anlaşmamız var. Onların bölgedeki teröristleri temizleme sorumlulukları vardı. Maalesef birçok kez kendilerine tekrar tekrar hatırlatmamıza rağmen bunu yapmadılar, yapamıyorlar. Biz de bunlara karşı sessiz kalmayacağımızı, herhangi bir şekilde kendileri yapamadığı takdirde oradaki teröristlere karşı adım atacağımızı söyledik. Dün de bu çerçevede Kobani’de yuvalanan teröristlere karşı 12 hedefi vurmak suretiyle orada etkisiz hale getirdik. Burada herhangi bir tahdit yok. Bu harekâtın sürekliliği söz konusu. Karadan ve havadan gereken neyse yaptık. Bundan sonra da yapacağız.”

Erdoğan, operasyonla ilgili olarak ABD ile Rusya’nın önceden bilgilendirilmediğini de açıkladı.

Kommersant’taki yorum

Rus Kommersant gazetesi, operasyon ve Erdoğan’ın açıklamalarıyla ilgili haberinde, Suriye’nin kuzeyinde gerilimin artmasının Moskova’nın çıkarına olmadığını bildirdi. Gazete, “Rusya’nın da başarılı olamadığı konular var. Moskova, Suriye-Türkiye sınırındaki bölgelerin kontrolünün Şam’a bırakılarak diyalog kurulması için Kürtlere defalarca çağrıda bulundu ve Türkiye’nin operasyon düzenlemesi halinde onları koruyamayacağı uyarısında bulundu ama bir sonuç çıkmadı. Bazı Kürt grupları ABD’nin öncülüğünü kabul ediyor” diye yazdı. Gazete, “Ama diğer yandan Türk tarafının tehditleri Kürtleri daha uysallaştırıyor, bu da herkesin çıkarına” diye ekledi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler