3.6 C
İstanbul
30 Ocak 23, Pazartesi
spot_img

Moskova’dan ’15 Temmuz’ hatırlatması

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, Kazakistan’daki olaylarla ilgili olarak Türkiye’de yapılan bazı açıklamalara 15 Temmuz darbe girişimine göndermede bulunarak tepki gösterdi.

Düzenlediği haftalık basın toplantısında bir muhabirin Türkiye Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İhsan Şener’in “Rusya’yı Kazakistan’ı işgal etmekle suçlaması” ile ilgili soru yöneltmesi üzerine Zaharova, söz konusu açıklamayı gördüğünü ve Rusya’ya yönelik “işgal” kelimesine rastlamadığını söyledi. Rus diplomat, “Bununla birlikte Şener’in Kazakistan’ı ‘Sovyet baskısından kurtulan bir ülke’ olarak nitelemesi gerçekçi bir ifade değil. Bu ifadeler bizde en hafif deyimle şaşkınlık yaratıyor. Bu tür ifadeleri kullanan kişi ve kuruluşlar, Kazakistan’ın egemenliğine saygı göstermiyor. Rusya ise, Kazakistan’ın egemen ve bağımsız bir devlet olduğu gerçeğinden hareket ediyor” dedi.

Zaharova yanıtının devamında, Türkiye’deki 15 Temmuz darbe girişimini ima ederek, “Hiçbir devlet zor anlara karşı sigortalı değildir. Türkiye de son zamanlarda bunu yaşadı” diye konuştu. Zaharova, darbe girişimi döneminde Rusya’nın tutumunu kastederek şunları söyledi:

“Hayali olmayan, gerçek dostları Türkiye’yi destekledi, elini uzattı, yardım etti. Bu zayıf anını kullanmaya çalışmadı, dostça yardımdan başka bir şey yapmadı, neden hatırlamıyorsunuz? Türkiye’ye gösterilen ve yapılan dostça yardım, neden Kazakistan’a da yapılmasın? Kazakistan için trajik, karmaşık ve olağanüstü olan bu durum, çabaların birleştirilmesini gerektiriyordu.”  

Türk yetkililerin Kazakistan hakkında düşünülmeden yapılmış açıklamalardan kaçınacağını umduklarını kaydeden Zaharova, “Bu tür olaylar kesinlikle zarar vermek, bulanık sularda balık avlamak ve müstehcen bir şeyler planlamak için bir fırsat olarak görülmemeli” dedi.

“15 Temmuz’u Unutturmayacağız” başlıklı etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şener, şunları söylemişti:

“Türk devletleri, birliklerini yeni oluşturdu. Bu birlik oluştuktan sonra bunların patronajı olarak görülen devletler Türkiye ve Kazakistan’dır. Gaz parasıdır, pazar ücretlerinin artırılması bahane edilerek bugün Kazakistan işgal ediliyor. 30 yıllık Sovyet boyunduruğundan kurtulmuş, kendi zenginliğine, kültürüne, değerlerine yönelmiş devleti yeniden o sığ, anlamsız cendereye almak istiyorlar. Hayat pahalılığı, petrol pahalılığı işin kılıfıdır. Türk Devletleri Topluluğu kurulduktan sonra buna karşı birtakım menfi süreçler yaşandı.” 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili olarak ,”En hafif tabirle, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanlarından biri Ankara’da anlaşılmaz bir açıklama yaptı ki açıklamasında Kazakistan’ın Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nü (KGAÖ) davet etmesi ile ilgili adımlarını kınadı. Şimdi Türk meslektaşlarımızdan bunun ne anlama geldiğini açıklamalarını istedik” demişti.

Zaharova, 15 Temmuz darbe girişiminden kısa süre sonra yaptığı açıklamada, “Biz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı değil, uluslararası hukuku destekledik. Biz anayasal düzeni destekledik, biz meşruiyeti destekledik, biz seçilmiş hükümeti destekledik. Bu sadece ülke içindeki değil, aynı zamanda bölgedeki istikrarın da temelidir” diye konuşmuştu.

Türk medyası “atladı” 

Zaharova’nın açıklamalarının bir bölümü Türk medyası tarafından kullanıldı. Ancak konuyla ilgili çeviri haberlere yer veren gazetelerle internet siteleri açıklamaların orijinalini kontrol etme gereği duymadıkları için Zaharova’nın 15 Temmuz’la ilgili sözlerini atlamış oldu.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,153TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler