9.7 C
İstanbul
28 Mart 23, Salı
spot_img

Moskova’da gündem Türkiye seçimleri

Ankara-Moskova hattında, özellikle Ukrayna’daki gelişmelerin ardından artan yakınlaşma nedeniyle Türkiye’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri Rusya’da gündemin ön sıralarına yerleşmeye başladı.

Rus siyasi uzmanlar, 14 Mayıs’ta Türkiye’de yapılması planlanan seçimde çıkacak sonucunun Rus-Türk ilişkilerini nasıl etkileyebileceğini Medya Günlüğü’ne değerlendirdi.

Rusya Bilimler Akademisi (RAN) Akademisyeni ve Rusya Şarkiyat Enstitüsü Bilimsel Başkanı olan Prof. Dr. Vitaliy Naumkin, iki ülkenin lideri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki dostluk faktörüne dikkat çekti. Naumkin, “Bu şahsi ilişkiler derin, yapıcı ve faydalı. Erdoğan-Putin ilişkileri, Moskova-Ankara hattındaki tartışmalı konuların çözümüne yardımcı oluyor. İki ülke arasında bazı konularda görüş ayrılığı ve sorunların olduğunu unutmamak lazım” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonucunun Rus-Türk ilişkilerini herhangi bir şekilde etkilemeyeceğini belirten Naumkin, “Bence Erdoğan’ın kazanma şansı var. Fakat diyelim ki Erdoğan kaybetti, bence bu durum yine de ilişkilerimiz açısından bir şey ifade etmez, herhangi bir etkisi olmaz. Çünkü Moskova-Ankara ilişkileri, şahsi bağlara değil, karşılıklı çıkarlara dayalı, köklü ve derin bir yapıya sahip” diye konuştu.

Valday Uluslararası Tartışma Kulübü Direktörü, Dış ve Savunma Politikası Konseyi Başkanı Fyodr Lukyanov da, Moskova ve Ankara’nın çoğu jeopolitik konuda karşı cephelerde yer aldığını söyledi.

Lukyanov, “Fakat bu, Rusya ve Türkiye’nin her alanda istikrarlı bir şekilde iş birliği geliştirmesini engellemiyor. Türkiye’de kim iktidar olursa olsun, dünya sahnesindeki objektif koşullar değişmeyecek. Seçim sonucu ne olursa olsun, Türkiye’nin Moskova ile ekonomik ve lojistik ilişkileri geliştirmeye olan ilgisi devam edecek. Bu da önemli bir faktör” değerlendirmesinde bulundu.

Panik havasından kaçınılması gerektiğini söyleyen Lukyanov, “Asıl mesele, açıklamaların, söylemlerin ayrı bir şey olduğunu ve derin çıkarların da tamamen farklı olduğunu anlamamız. Bu önemli hususun bilincinden hareket ederek sakin olmamız lazım” dedi.

Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Sergey Markov ise, “Türk muhalefeti Batı yanlısı. Dolayısıyla Erdoğan giderse ilişkilerimiz etkilenebilir. Türkiye, Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlara katılabilir. Gelişmeleri elbette dikkatle takip edeceğiz” diye konuştu.

Fuad Safarov, Moskova

İlgili haber: https://medyagunlugu.com/moskovada-kilicdaroglu-ilgisi/

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,189TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler