13.9 C
İstanbul
15 Nisan 24, Pazartesi
spot_img

Moskova’da Kılıçdaroğlu ilgisi

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu seçmesi Rus medyasında da geniş şekilde yer aldı.

Resmi TASS Ajansı, “Cumhurbaşkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında bilinenler” başlıklı değerlendirmesinde CHP liderinin Rusya ile ilişkilerine de değinildi. 24 Kasım 2015’te Türk Hava Kuvvetleri’nin bir Rus savaş uçağını düşürdüğü sırasında Moskova-Ankara hattında yaşanan gelişmeleri hatırlatan TASS, ” Kılıçdaroğlu o zaman Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iyi komşu ilişkilerini sürdürmek yerine düşman yarattığını açıklamıştı” diye yazdı.

TASS ayrıca, geçen yıl Kılıçdaroğlu’nun, Akkuyu Nükleer Santrali’ni işletecek Rosatom’un iştiraki Akkuyu Nükleer’in, santralin müteahhitlik işlerini yürüten Türk şirketinin sözleşmesini feshederek müteahhitlik işlerini tamamen Rus ortaklardan oluşan bir şirkete devretmesine tepki gösterdiğini de hatırlattı. Ajans, “Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin enerjide Rusya’ya bağımlı hale geleceğini görüşünü savunmuştu” dedi.

Resmi Ria Novosti haber ajansına konuşan siyaset bilimci, Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer de, HDP oylarının sayesinde Kılıçdaroğlu’nun seçimi kazanabileceğini de söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun kazanma şansını yüzde 51 olarak tahmin eden Sezer, “Seçim tarihinin yaklaşımı ile siyasi kavgalar yoğunlaşacak. Ayrıca yıkıcı depremlerle ilgili durum yetkililerin imajını etkiledi” dedi. Sezer, Kılıçdaroğlu’nun kazanması durumunda Rus-Türk ilişkilerinin bozulmayacağını söyledi.

Sezer, “Türk muhalefeti bugün Moskova’dan uzak duruyor ancak genel olarak iki ülkenin ilişkileri her zaman özel oldu. Şuna dikkat çekmek istiyorum: Muhalefet manifestosunda, Rusya ile ilişkileri güçlendirmeye söz verdi, ancak Akkuyu Nükleer Santrali projesinin mevcut durumunu ve detaylarını gözden geçirilmesi gerektiğini de açıkladı” diye konuştu.

Ria Novosti Ajansına konuşan Rusya Bilimler Akademisi Türk Masası uzmanı Amur Gadjiyev ise, Kılıçdaroğlu’nun seçimde Erdoğan’ın karşısında şansı olmadığını iddia ederek, “Yapıcı bir siyasi programı ve güçlü bir toplum desteği yok” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz de söz konusu ajansa yaptığı açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi durumunda Rusya ile kurumsal düzeyde ilişkiler kurmayı planladıklarını kaydetti. Çeviköz, “Erdoğan ve AKP gibi liderler değil, Rusya ile kurumlar düzeyinde ilişkiler kuracağız. Kurumlar ve Dışişleri Bakanlığı düzeyinde ilişkileri sürdüreceğiz Rusya Federasyonu ile ülkelerimiz arasında uzun tarihsel ilişkiler olduğu ile ilişkiler kurarken dikkate alacağız. Aynı zamanda, dış politikanın eşit derecede yürütülmesi için Türkiye’nin NATO üyeliğini de dikkate alacağız” dedi.

Çok okunan Moskovski Komsomolets gazetesi de, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’ın rakip belli oldu: Demokratik görüşlere sahip, Peygamber Muhammed’in torunu” başlıklı haberinde, Kılıçdaroğlu’nun, Konya Akşehir’de türbesi olan Seyyid Mahmud Hayranî’nin akrabası ve Kureyşan Ocağı mensubu olduğunu ve Hz. Muhammed’in soyundan geldiğini iddia etti.

Türk-Rus ilişkilerine de değinen gazete, “Kılıçdaroğlu’na göre, seçimleri kazanması durumunda Türkiye, her iki tarafın da dengeli ve yapıcı bir diyalogla eşit ve güçlendirildiği anlayışı ile Rusya ile ilişkileri sürdürmeye devam edecek” diye yazdı.

Argumentı i Nedeli gazetesi ise, Erdoğan’dan esprili bir dille “Rusya’nın dostu…Recep İvanoviç” diye söz etti.

Gazeteye konuşan Rus tarihçi Boris Dolgov da, Erdoğan’ın fazla, muhalefetin ise az şansı olduğunu öne sürdü.

Rusya Stratejik Araştırma Enstitüsü Başkanı Sergey Markov da Telegram kanalında yaptığı değerlendirmede, Kılıçdaroğlu’nun seçimleri kazanması durumunda Türkiye’nin Rusya’ya yönelik Batı yaptırımlarına katılabileceğini öne sürdü.

Ulusal 5. Kanal televizyonu da, “Kılıçdaroğlu seçimlerde muhalefeti temsil edecek” dedi.,

Moskovski Komsomolets gazetesi başka bir haberinde ise, “Türk muhalefeti, Cumhurbaşkanlığı adaylığı için Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu partinin liderini tercih etti” diye yazdı.

Konuyla ilgili gelişmeler Rusya’da yüzden fazla medya sitesinde de yer aldı.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler