26.3 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

‘Morrison pilavı’

“Küçük Amerika olacağız” demişti Adnan Menderes.

Bu başka pek çok şeyin yanında ülke sevgisizliğinin de göstergesiydi.

Nedendir bilinmez pek çok sağ siyasetçi ülkesi hakkında ayakları yere basan bir düşüncenin sahibi olamamıştır Türkiye’de. Özal sonrasında bu ne yazık ki Kıbrıs Türk halkına da sirayet etmiştir.

Ne demektir “küçük Amerika olmak?”

Biber salçalı ekmek yerine donut yemek midir?

Biber salçalı ekmek sert bozkır kışının sabahına zinde başlamak değil miydi?

Donut ile Anadolu bozkırında ne yapabilirdi ki insan?

1970 yılında üniversite öğrenimi için Kıbrıs’tan Türkiye’ye gittiğimde yaklaşık 500 değişik buğday türü vardı Anadolu’da yetişen.

Menderes-Bayar ikilisi ve Demokrat Parti iktidarı küçük Amerika yapamamıştı Türkiye’yi ki yerli buğday türleri vardı halen ve yetiyordu Türkiye tarımı Türkiye nüfusuna.

“Morrison Süleyman”dı Süleyman Demirel’in ilk lâkabı çok sonra “Çoban Sülü” oldu.

DEV GENÇ’li asistanlardan Sedat Özkol DEV GENÇ’i de bağlayan bir şekilde Türkiye için planlamanın, planlı kalkınmanın önemini vurgularcasına “bize plan lazım” demişti de Morrison Süleyman “bize plan değil pilav lazım” diye yapıştırmıştı ayak üstü antibiyotik reçeteyi.

Türkiye siyasetine hakim olan zihniyet Sedat Özkol’un bilimsel yaklaşımı değil de Demirel’in mide ile kafanın ve vicdanın, onurun yerini karıştıran, akıl yerine mide gurultusu ile konuşan zihniyeti olduğu içindir ki Türkiye pilavı plandan önemli saymış ve karın tokluğu mühimini, planlama ehemine tercih ederek varmıştır varacağı yere.

Adalet Partisi Demokrat Parti’nin devamı ve sırasıyla Demirel, 12 Mart generalleri, yine Demirel Özal, Yıldırım Akbulut, Mesut Yılmaz Tansu Çiller, ve Abdullah Gül nihayet Tayyip Erdoğan planlı ekonomiyi değil pilavı tercih eden görüşlerin sahibi oldukları için, Türkiye küçük Amerika olma sevdası ile yıllarını heba etmiş ve “her mahalleye bir milyoner” iddiasını gerçekleştirirken milyon lira ile ikinci el otomobil ya da 40 yaşında beton yorgunu iki odalı bir ev alınmaz, alınamaz hale sürüklenmiştir.

Ülkeler ve halklar ancak ve yalnız kendi kaynaklarını kendilerine güvenerek ve kendi akılları ile yönetirse daha da önemlisi severse yurdunu, komşusunu, yurttaşını, sağcısı solcusu inançlısı ateisti ile birbirlerini seven farklı düşünseler de seven bir anlayışla çağı yakalayabilirler.

Menderes-Bayar ikilisi, Demokrat Parti’nin Amerikancı siyaseti ve onun iz sürücüleri ile gelindi bugüne.

Bugün bırakın 500 değişik buğday türünü, Türkiye buğday, arpa, hayvan yemi, şeker, pirinç, mercimek, nohut hatta saman ithal eder durumda.

Pilav mide sorunudur, plan ise gelişmenin yolu yordamı.

Cumhur Deliceırmak

1951 Lefkoşa doğumlu Çeşitli Kıbrıs gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Radyo ve TV programları var. Resim, heykel sanatçısı, şair. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde okudu.1968-71 yılları arasında Kıbrıs Türk direniş hareketinde mücahitlik yaptı. Evli, iki çocuk babası.

Cumhur Deliceırmak
1951 Lefkoşa doğumlu Çeşitli Kıbrıs gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Radyo ve TV programları var. Resim, heykel sanatçısı, şair. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde okudu.1968-71 yılları arasında Kıbrıs Türk direniş hareketinde mücahitlik yaptı. Evli, iki çocuk babası.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler