13.9 C
İstanbul
15 Nisan 24, Pazartesi
spot_img

Milliyet yaptı Hürriyet yapmadı

Çarşamba günü iç politikada öne çıkan haberlerin başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yaptığı adaylık çağrısı geliyor.

Erdoğan, “Buradan Sayın Kılıçdaroğlu’na çağrı yapmak istiyorum; Hodri meydan, gücün yetiyorsa, kendine güveniyorsan, yüreğin varsa seçimlerde çık karşımıza” dedi. Kılıçdaroğlu bu çağrıya, “İstediğin televizyon kanalında gel vizyon konuşalım” diyerek karşılık verdi.

Peki, bugün (perşembe) çıkan gazeteler bu açıklamalara nasıl yer vermiş?

Birinci sayfalar gazetelerin yayın çizgisini yansıtır. İktidar yanlısı ya da muhalif her gazete birinci sayfasına kendi açısından önemli gördüğü haberleri koyar.

Mesela Sözcü ne Erdoğan’ın açıklamasına ne de Kılıçdaroğlu’nun yanıtına ön sayfada yer vermiş. Eleştirilebilir ama kendi içinde mantıklı: iki açıklamayı da birinci sayfaya taşıyacak kadar önemli görmemiş.

Yeni Şafak Erdoğan’ın açıklamasını manşet üstünden vermiş ama Kılıçdaroğlu’nun yanıtına değinmemiş.

Milliyet en doğrusunu yapmış: Birinci sayfasının altlarında “Kılıçdaroğlu’na hodri meydan” başlığıyla Erdoğan’ın sözlerini vermiş, hemen altında da CHP liderinin yanıtını.

En garip haber değerlendirmesini ise Hürriyet yapmış: Erdoğan’ın sözlerini “Kılıçdaroğlu çık karşıma” başlığıyla Cumhurbaşkanı’nın açıklamasını manşete yakın bir yerde duyurmuş.

Ya Kılıçdaroğlu’nun açıklaması?

Hürriyet onu da vermiş ama klasik bir gazetecilik kuralını yerle bir ederek vermiş.

Kurala göre, ister birinci sayfa olsun ister iç sayfalar, aynı konudaki haberler birbirinden koparılmaz, yakın kullanılır.

Peki Hürriyet ne yapmış?

Kılıçdaroğlu’nun sözlerini mümkün olduğu kadar önemsiz göstermek istercesine haberi almış, sayfanın en altına koymuş: https://e-gazete.hurriyet.com.tr/

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler