9.7 C
İstanbul
28 Mart 23, Salı
spot_img

‘Millet İttifakı pragmatik davranır’

Rusya’nın Orta Doğu uzmanlarından Karine Gevorgyan, Türkiye’deki seçimlerini kazanması durumunda Millet İttifakı’nın Moskova ile ilişkilerde bir değişikliğe gitmeyeceğini söyledi.

Rus Komsomolskaya Pravda gazetesine konuşan Gevorgyan, muhabirin, “Kemal Kılıçdaroğlu kazanırsa Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler nasıl değişecek” sorusuna, “Her şeyden önce, Türk muhalefetinin Ukrayna’daki mevcut yetkililer gibi bir tür geçici işçi değil, ülkesinin kalkınmasını hedefleyen insanlar olduğu gerçeğinden hareket etmeliyiz” diye yanıt verdi.

Millet İttifakı’nın pragmatik şekilde hareket edeceğine işaret eden Gevorgyan, “Bugün Batı’nın desteğini almaya çalışıyorlar. Ama iktidara geldikten sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir zamanlar yaptığının aynısını yapacaklar. Yani Ankara için çok önemli olan ulusal çıkarlara ve hırslara dayalı bir dış politika yürütecekler. Kısacası kimse Rusya ile ilişkileri kesmeyecek” dedi.

24 Kasım 2015’teki uçak krizi nedeniyle Rus-Türk ilişkilerinde yaşananları da hatırlatan Gevorgyan, “Özellikle Türk Hava Kuvvetleri’nin uçağımızı düşürdükten sonra Erdoğan ile sorun yaşadığımızı hatırlatmak isterim. Ancak Erdoğan son derece pragmatik bir kişi, bu nedenle ilişkilerimizin doğası da oldukça dinamik” diye konuştu.

Seçim sonuçlarının nasıl olacağı sorusunu yanıtlayan Gevorgyan, “Türkiye’deki durum şu anda çok istikrarsız. Bence her şey tam anlamıyla oylamadan önceki son günlerde çözülecek” dedi ve deprem felaketiyle ekonomideki kötü durum gibi pek çok faktörün seçim sonuçlarını etkileyeceğini sözlerine ekledi.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,189TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler