5.9 C
İstanbul
28 Ocak 23, Cumartesi
spot_img

Metin Göktepe’yi anıyoruz

Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe, gözaltında polislerce dövülerek katledilişinin 27. yılında, İstanbul Esenler’de bulunan Kemer Mezarlığındaki mezarı başında anıldı.

Anma etkinliğine Metin Göktepe’nin ailesi, Cumartesi Anneleri/İnsanları, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP Milletvekili Ebru Günay, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü ve çok sayıda gazeteci katıldı.

Göktepe, 8 Ocak 1996 tarihinde, Ümraniye E Tipi Cezaevi’nde öldürülen tutuklular Orhan Özen ile Rıza Boybaş’ın cenaze törenini izlemek için gittiği Alibeyköy’de polisler tarafından gözaltına alınmış ve götürüldüğü Eyüp Kapalı Spor Salonu’nda dövülerek öldürülmüştü.

Büyük yankı uyandıran cinayetin ardından dönemin İçişleri Bakanı Teoman Ünüsan 32. Gün programında “Konuyla ilgili tam bilgim yok. Ancak son gelen bilgiler Metin Göktepe’nin duvardan düşerek öldüğü şeklindedir” demişti. Ancak kamuoyundan gelen baskı üzerine Metin Göktepe’nin gözaltında dövülerek öldürüldüğü kabul edildi.

Ünüsan, savunduğu bu tez çürütülünce Fadime Göktepe’den özür dilemiş, ancak Göktepe’nin annesi bu özrü kabul etmeyerek sorumluların yargılanmasını talep etmişti

İlden ile 4 yıl süren dava Şubat 1999’da, cinayete adı karışan 11 polisten altısına 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. 1 yıl 8 ay hapis yatan polisler kamuoyunda ‘Rahşan affı’ diye bilinen afla şartlı tahliyeden yararlanarak serbest kaldı.

(Bianet, Medya Günlüğü)

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,142TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler