26.4 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

M. Barlas hayatını kaybetti

Sabah gazetesi başyazarı Mehmet Barlas, rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi gördüğü özel hastanede 81 yaşında hayatını kaybetti.

Vefat haberini sosyal medya hesabından duyuran Sabah gazetesi yazarı İsa Tatlıcan,”Sabah gazetesi başyazarı Mehmet Barlas’ı kaybettik. Okurlarının, ailesinin ve tüm sevenlerinin başı sağ olsun” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mehmet Barlas’ın vefatıyla ilgili sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Gazetecilik mesleğinin duayen isimlerinden Mehmet Barlas, tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına, okurlarına ve medya camiasına başsağlığı diliyorum.”

Kimdir?

Ankara’da 1942 yılında doğan Mehmet Barlas, lisans derecesini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden aldı. Gazeteciliğe henüz öğrenci iken babasının Son Havadis’inde başlayıp, profesyonel gazeteciliğe Cumhuriyet’le birlikte adım attı. İsmail Cem’in TRT Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde iç ve dış haberler danışmanlığı yaptı. 1968 yılında Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği yarışmada, inceleme dalında birincilik ödülü aldı.

Günaydın, Cumhuriyet, Milliyet, Sabah, Zaman, Akşam, Yeni Şafak gibi birçok gazetede çalıştı, köşe yazarlığı ve yöneticilik yaptı. TGRT’de günlük haber yorumculuğu yaptı. Barlas 2000 tarihli “Türkiye’de Darbeler ve Kavgalar Dönemi”, “Turgut Özal’ın Anıları” (2000) ve 2001 tarihli “Türkiye Üzerine Pazarlıklar” kitaplarını yazdı. 2003 yılında kızı Ela Barlas ile bir haber programı hazırladı ve sundu.

2008 yılı içinde kısa bir süre ATV’de ana haber sunuculuğu yaptı. NTV televizyon kanalında bir dönem Emre Kongar’la birlikte Yorum Farkı programını yaptı. Daha sonra Oğuz Haksever’le birlikte NTV Radyo’da klasik Türk müziğine odaklanan Makam Farkı adlı programıyla dinleyicilerin karşısına çıktı.

Mehmet Barlas, gazetecilik serüveninin olgunluk döneminde “her iktidarın yanında olmak”la eleştirildi. 12 Eylül 1980 darbesinin lideri Kenan Evren’in, evinde ziyaret edecek kadar yakın olduğu Mehmet Barlas, darbeden sonra iktidara gelen Anavatan Partisi lideri ve Başbakan Turgut Özal’ın da en yakınındaki isimlerden biri oldu.

ANAP iktidarından sonra SHP ortaklığıyla iktidara gelen DYP ile Başbakanlık koltuğuna oturan ve bir kısmı ABD’de olan sakladığı servetiyle büyük bir tartışmaya konu Tansu Çiller’i en çok savunan gazetecilerin önde gelen ismi de Mehmet Barlas oldu.

Mehmet Barlas, 3 Kasım 2002’de iktidara gelen AKP ve lideri Tayyip Erdoğan’a da yaklaşık 22 yıl boyunca aralıksız ve koşulsuz destek verdi. Barlas, bu yıllarda, bir dönem çalıştığı Yeni Şafak gazetesinde “Hocaefendi Sendromu” adıyla yayımlanan yazı dizisi ve aynı adlı kitapla Fethullah Gülen savunması da yaptı.

Mehmet Barlas, 15 Nisan 2023 Cumartesi günü Sabah gazetesinde yayımlanan son yazısında, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kandil’in ve Pensilvanya’nın (Fethullah Gülen’in) adayı olduğunu” öne sürmüştü.

Bir süre önce hayatını kaybeden Can Paker’in eniştesi; Ticaret, Ekonomi ve Devlet bakanlıkları ile Gaziantep Milletvekilliği yapmış Cemil Sait Barlas’ın oğlu olan Mehmet Barlas, 1968 yılında gazeteci Canan Barlas ile evlendi. Gazeteci Cemil Barlas ve Ela Barlas’ın babasıydı.

(T24)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler