22.7 C
İstanbul
16 Haziran 24, Pazar
spot_img

‘Medusa’nın Çığlığı’

İstanbul’un en görkemli yapılarından 1500 yıllık Yerebatan Sarnıcı’nda gerçekleşecek olan deneyim ”Medusa’nın Çığlığı” 17 Kasım’da sanatseverlerle buluşuyor.

İBB Kültür AŞ’nin ev sahipliğinde “Giyilebilir Sanat”ın öncü tasarımcılarından Başak Cankeş yönetiminde hayata geçirilen Medusa’nın Çığlığı, sarnıçta suya temas ederek yapılan 45 dakikalık bir sürükleyici performans deneyimi. (Immersive Experience)

Medusa’nın hikâyesi, dünyanın her yerinden görülmeye gelinen Medusa başlarıyla ünlü Yerebatan Sarnıcı’nda yeniden yorumlanıyor…

Sarnıcın sularına yayılmış istasyonlar arası gezilerek izlenen bu performansın ana karakteri, mitolojide haksızlığa uğrayıp Athena tarafından yılan başlı bir varlığa dönüştürülerek cezalandırılan Medusa, içsel gücünü yeniden fark edecek. Her performansın senaryosu farklı bir son ile tasarlanan Medusa’nın Çığlığı, alternatif senaryolarla seyirciyle buluşacak.

Bugüne kadar bir çok teatral moda performansına imza atmış deneyimli sanatçılar ekibi, Başak Cankeş yönetiminde tekrar bir araya geliyor.

İzleyiciler sarnıcın karanlığında 65 kişi kapasiteli gruplar halinde 45 dakika sürecek bu performansa konuk olacaklar. Etkinlik 17-20-21-22-23 Kasım akşamları 65 kişilik kapasite ile iki ayrı seans olarak 20.15 ve 21.45 saatlerinde sanatseverler ile buluşacak. Etkinlikte telefon tamamen kullanım dışı olacak. Seyirciler görüntü alamayacak.

22 Kasım – 23 Kasım Tarihlerinde Medusa’nın Çığlığı performansının özel konuk Oyuncusu Şahika Ercümen olacak. Sarnıcın karanlık ve gizemli sularında yerin altında 1500 yıllık tarihin içine dalacak ve izleyenler eşliğinde Medusa’yı arayacak. Mitolojide ilk haksızlığa uğramış kadın olarak bilinen Medusa’nın hakkını geri teslim etmek üzere nefesini tutacak ve sarnıcın karanlığını aydınlatacak.

(Kültür İstanbul)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikEreğli’den koronaya
Sonraki İçerikSesin kısa tarihi
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler