27.2 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

Manipülasyon ve çürüme

Mentor

Türk futbolunun ağır sorunları var; bunlardan en önemlisi bazı takımların politik açıdan kayırılarak rekabet ortamının bozulması ve saha dışında kazanmanın sistem olması nedeniyle futbolun çürümesi.

Ben söylüyorum diye değil, gerçek ortada; Dünya Kupası’nda Türk hakem yok, Türkiye’de yetişmiş futbolcu yok, Türk teknik direktör yok, hiç bir şey yok. Ekonomisi bizim için Konya büyüklüğünde olan ülkelerden var, bizden yok.

Olmaz elbette, şampiyonluk kutlamaları bakanlarla, milletvekilleriyle dolu olursa, devlet bazı kulüplere beleşe stat yapar bazılarından 1 metrekare yere kira isterse, pozisyonlar hemşehri torpili ile dağıtılıp sistem sahada sonuç alınmasına izin verilmezse sonuç bu olur.

Fetö bu ülkenin en büyük kulübüne operasyon, bir başkasına stat yaptı. Tam bunlardan kurtulduk derken şimdi başka cemaatler çıktı. Tapusu devlette olan araziden 10 milyar TL gelir bekliyorlar, bakkal dükkanı kadar arsadan 1 milyar TL gelir. Üstelik, bu rakamlar devletin arazisini bedava bile alsan Nasrettin Hoca’nın göle maya çalmasından daha mantıklı değil.

Belki cemaat-tarikat ilişkilerinin gücünü kullanıp bu parayı kazanmayı umuyorlar, belki de onlara ait kayıt dışı serveti kayıt altına almayı, bunu ben bilemem ama gördüğüm ortada açık bir manipülasyon ve sistemli olarak şişirilen rakamlar var. Bir malı olduğundan değerli gösterme çabası ticari makulün çok üstündeyse orada saklanan bir şey olduğunu düşünmek çok mantıklı görünüyor.

Belki de yeni bir borsa veya başka bir oyun hazırlığı ama unutmamak lazım kim olduğunuzu ne söylediğiniz değil, ne yaptığınız belirler. Cemaat ve tarikatların karanlığı üstünüze yapışır, saklamak zorunda kalırsınız ve insanlar siz bu utançla anımsar ve bedeli ağır olur.

Yurt dışındaki kaçak hainler her konuştuğunda senin itibarın eksilir, geleceğe doğru giderken onlar gibi aydınlıkta yok olursunuz.

Nedeni nedir bilmiyorum ama kamuoyuna açıklanan rakamların uçuk ve ekonomik olmaktan uzak olduğunu söyleyebilirim. Halka açık şirketlerde bu bile başlı başına hukuki uygunsuzluk içeriyor ama ülkemizde bazı kulüplerin sanki suç işleme özgürlüğü var. Cinayete teşebbüs edebilir veya borsada paraları götürebilirler, onlara serbest ama Fenerbahçe’ye her şey yasak.

Ama ister ilahi adalet ister karma deyin Fenerbahçe’ye olan baskı ve saldırılar devam edip diğerleri kollandıkça Türk futbolu daha çok çürüyor, daha çok yok oluyor.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler