25.7 C
İstanbul
14 Haziran 24, Cuma
spot_img

Lavrov-Fidan görüşmesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Eylül’de Soçi’de yapması beklenen görüşmesi öncesinde iki ülkenin dışişleri bakanları Moskova’da bir araya geldi.

Sputnik’in haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye topraklarında gaz dağıtım merkezi kurulması yoluyla da Türkiye’ye doğal gaz sevkiyatını artırmaya hazır olduklarını söyledi. Tahıl koridoru meselesini de ele aldıklarını anlatan Lavrov, Tahıl Anlaşması’nın yeniden yürürlüğe girmesi için Batılı ülkeler tarafından yapılması gerekenleri Türk tarafına ilettiklerini belirtti.

Bir milyon ton Rus tahılının Türk işletmelerinde işlenmek ve ardından en fazla ihtiyacı olan ülkelere gönderilmek üzere Türkiye’ye sevkiyatını öngören projeyi konuştuklarını kaydeden Lavrov, “Bu konu, Katarlı dostlarımızla da istişare ediliyor. Katar tarafı, bu girişimin mali boyutlarında yer almaya hazır” dedi.

İki ülke liderlerinin bir araya gelerek ülkeler arasındaki ortaklığın tüm alanlarını ele alacaklarını söyleyen Lavrov, “İkili ilişkilerin dinamik şekilde geliştiğini, yoğun ve güvene dayalı siyasi diyaloğun öncelikle en üst düzeyde devam ettiğini kaydettik. Birkaç telefon görüşmesi, yüz yüze görüşme gerçekleşti ve yakında ortaklığımızın tüm alanlarının değerlendirileceği yeni bir gayriresmî zirve planlanıyor” dedi.

Dışişleri bakanlığı görevini üstlenmesinden sonra ilk kez Moskova’yı ziyaret eden Fidan yarın Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Tahıl Anlaşması konusunu görüşeceğini açıklayarak, “Çalışmalarımız devam edecek, bu anlaşma hem dünya gıda güvenliği için hem de Karadeniz’in istikrarı ve barışı için fevkalade önemli. Ülkemizin katkılarıyla BM yeni bir öneri paketi hazırladı. Bunun girişimin canlandırılmasında uygun zemin teşkil ettiğini düşünmekteyiz” dedi.

Fidan görüşme öncesi, Rusya’ya hem deprem hem de yangınlar sırasında yaptığı yardımlar ve destekler için teşekkür etti ve Tahıl Anlaşması için umutlu konuştu.

Erdoğan’ın sözlerini hatırlatarak “Savaşın kazananı, adil bir barışın kaybedeni olmaz” diyen Fidan, barış için Türkiye’nin elinden gelen desteği vermeye ve arabulucu rolünü sürdürmeye hazır olduğunu belirtti.

Sputnik, Lavrov-Fidan görüşmesiyle ilgili olarak Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’nın çektiği bir fotoğrafı (manşette) da servise koydu.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler