32.1 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

‘KKTC’yi tanıma zamanı geldi’

Saygın Rus askeri tarihçi Aleksandr Şirokrad, Yunanistan’ın Rusya karşıtı adımlarına yanıt olarak Moskova’nın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) tanıması gerektiğini söyledi.

Svobodnaya Pressa haber portalinde bir makale kaleme alan Şirkorad, “Tarihçilerimiz yalanlar söyleyerek, Yunanistan’ı bize ‘acımasız Osmanlı’nın kurbanı olarak tanıttı” dedi.

Yunanistan’ın, Ukrayna’ya silah tedarikinde üçüncü sırada yer aldığına dikkat çeken Şirkokrad, Atina’nın eski Sovyetler Birliği’nden aldığı silah, ekipman ve mühimmatı da Ukrayna’ya gönderdiğini belirterek, “Mecazi anlamda söylüyorum, bir dolma kalem yeterlidir, mutlaka altın uçlu olması gerekmez. Yani 15 Temmuz 1974’te kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanımamız yeterlidir” diye konuştu.

KKTC’nin ne NATO ülkeleri ne eski Sovyetler Birliği ne de Rusya Federasyonu tarafından tanındığını hatırlayan Şirokrad, “Bazı Türk siyasetçi ve akademisyenler, Türkiye’nin Kırım’ı Rusya’nın bir parçası olarak tanıması karşılığında Moskova’nın da KKTC’yi tanımasını öneriyor. Bana göre ne olursa olsun KKTC tanınmalıdır. Bu aynı zamanda, tüm NATO’ya güçlü bir darbe demektir. Rusya’nın ardından diğer ülkelerin, örneğin Azerbaycan’nın da KKTC’yi tanıyacağı açık” dedi.

KKTC’nin uluslararası alanda tanınmamasına rağmen ile onlarca devletle kültürel ve ekonomik ilişkilerinin bulunduğunu vurgulayan Şirokrad, “Ayrıca, KKTC’yi tanımak Ankara’yla ilişkilerimizi ciddi anlamda geliştirecektir. Gerçi, böyle bir kararın ardından ABD ve NATO’nun Türkiye’ye ağır yaptırımlar uygulaması da muhtemel” dedi.

Aleksandr Şirokrad

Kuzey Kıbrıs’ın turizm potansiyeline de değinen Şirokrad, “AB yaptırımları nedeniyle Ruslar, Avrupa ülkelerinin Akdeniz kıyılarında tatil yapma fırsatından mahrum kalıyor. Kuzey Kıbrıs’ta ise birbirinden güzel plajlar, antik kent kalıntıları ve haçlı kaleleri var” dedi.

Kıbrıs Rum Kesimi’nin Ukraynalıların Ada’ya girişini son derece kolaylaştırdığını, Ruslar içinsee zorlaştırdığını söyleyen Şirokrad, “KKTC’nin tanınması, Moskova ile Ercan arasında direkt uçuş kurulmasını sağlar. Ercanı, KKTC’nin yılda 10 milyon yolcu sayısı için tasarlanmış bir havaalanı. Soçi-İstanbul-Ege Adaları-Kuzey Kıbrıs rotasında gemi yolculuğuna çıkmak ne güzel olurdu!” diye konuştu.

Rusya Dışişleri’ne seslenen Şirokrad, “Gördüğünüz gibi KKTC’yi tanımanın fazlasıyla avantajı var. Peki tanımayı engelleyen ne? Dış politikadan sorumlu yetkililerin ataleti. En önemlisi de, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi ile yakından ilişki içinde bulunan oligarkların çıkarları” dedi.

Atina’ya çağrı

Sputnik’in haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’e Yunan direniş hareketinin anısına ihanet etmeme çağrısında bulundu.

Miçotakis’in, “Rusya’nın Avrupa’nın düşmanı olduğu ve Ukrayna’ya gerektiği kadar destek vermeye devam edecekleri’ yönündeki açıklamasına Telegram kanalından yanıt veren Zaharova, “Sovyet/Rus okulunda, her öğrenci için olağan olan müzik dersinde Mikis Theodorakis’in eserlerini işledik. Hem müziğini hem de kaderini biliyordum. O da Avrupa’nın, Nazi Avrupa’sının düşmanıydı. Yunan direnişinin anısına ihanet etmeyin Kiryakos!” dedi.

Fuad Safarov, Moskova

Manşet fotoğrafı: KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar (solda) ve Rusya Devlet Başkanı Vadimir Putin.

İlgili haber:

Lefkoşa-Moskova mesaj hattı

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler