12.6 C
İstanbul
26 Şubat 24, Pazartesi
spot_img

Kubilay Çelik’ten ‘Medyanın El Kitabı’

48 yıllık gazeteci ve akademisyen Dr. Kubilay Çelik, “Medya Okuyan ve Medya ile İlgilenenlerin El Kitabı Medya Ve İletişim” adlı gazetecilikle ilgili temel konuların yer aldığı kitabında, 31 ünlü medya mensubunun deneyimlerini aktardı.

Sektör ile iletişim fakülteleri arasında büyük bir kopukluk olduğunun altını çizen Çelik, Türkiye’de bulunan 208 devlet ve vakıf üniversitesinin 73’ünde İletişim Fakültesi bulunduğunu kaydederek, “Masanın iki tarafını da biliyorum, medya sektörünü de, akademik camiayı da… Kitapta yer alan gazetecilerin ortak özelliği; her birinin iletişim eğitimi almış olmaları, hem de kendi alanlarında başarılı isimler olmasıdır. Medya sektörün üçte ikisi, iletişim eğitimli değil. Gazeteciliğin de tıpkı doktorluk veya avukatlık gibi bir ‘meslek’ olarak kabul görmesi için, yalnızca bu işin eğitimini alan kişiler tarafından yapılıyor olması gerekmektedir” dedi.

Kitaptan örnekler 

* 2022 yılı itibarıyla Türkiye’de bulunan devlet ve vakıf üniversitelerinin sayısı 208’dir. Bunlardan 73 tanesinde iletişim fakültesi bulunmaktadır.

* İletişim fakültelerinde toplam 80 bine yakın öğrenci okumakta ve her yıl 8 bine yakın öğrenci bu fakültelerden mezun olmaktadır.

* Son yıllarda Türkiye’deki medya sektörü, birkaç büyük şirketin elinde toplanmıştır. Bu da birtakım sorunları beraberinde getirmiştir. Bu tekelciliğe, ekonomik krizler ve küçülmeler de eklenmiştir. Bunun sonucu olarak da medya sektöründe, istihdam açısından yarı yarıya bir azalma görülmüştür. Bir de buna, iletişim fakültelerinden her yıl mezun olan 8 bin civarında kişinin eklendiği düşünülürse istihdam sorununun büyüklüğü ortaya çıkmaktadır.

* Bunların yanı sıra ayrıca medya sektörü ile iletişim fakülteleri arasında yıllardan beri süregelen diyalog eksikliği de büyük bir sorun oluşturmaktadır.

*Medya; iletişim fakültelerinin, sektörün isteğine uygun bir müfredat ve eğitim vermediğinden yakınırken fakülteler de aralarındaki kopukluğun sorumlusu olarak medya sektörünü göstermektedir.

*Bu kitapta; tüm bu sorunları ve çözümlerini bulacaksınız. Ayrıca, kendileri de iletişim okumuş olan, 31 ünlü medya mensubunun   (Yılmaz Özdil, Haluk Şahin, Rahmi Turan, Can Ataklı, Metin Yılmaz, Celal Toprak, Pınar Aktaş, Esat Yılmaer, Nuran Çakmakçı, Mesude Erşan, Ali Dağlar, Mehmet Canıtatlı, Bülent Kılıç, Ayşegül Savur, Talat Yeşiloğlu, Murat Güloğlu, Emin Çapa, Mete Çubukçu, Volkan Sarısakal, Sedef Kabaş, Gülhan Şen, Savaş Kalafat, Göktuğ Sevinçli, Güven İslamoğlu, Kadir Çöpdemir, Faik Uyanık, Kubilay Tümen, Sibel Asna, Yasemin Gebeş, Orhan Erinç, Gökhan Küçük.) önerilerini, hatalarını ve de pişmanlıklarını okuyacaksınız.

(Medyaradar)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler