26.4 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

Kral’ın görevleri ne?

Kral, İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ın devlet başkanı. Ancak yetkileri sembolik ve törensel. Siyasi olarak da tarafsız.

Önemli toplantılar öncesinde brifingler veya imzasını gerektiren belgeler gibi hükümetten gelen günlük gönderiler kırmızı deri bir çanta içinde ona teslim edilir.

Başbakan normalde her Çarşamba günü Buckingham Sarayı’nda Kral’la bir araya gelerek onu hükümet meseleleri hakkında bilgilendirir.

Bu toplantılar tamamen özel olup, konuşulanların resmi bir kaydı yoktur.

Kralın ayrıca Parlamento’da da bazı görevleri var:

Hükümeti atamak: Genel seçimleri kazanan partinin lideri genellikle Buckingham Sarayı’na çağrılır ve burada resmi olarak hükümeti kurma görevi verilir. Kral ayrıca bir genel seçimden önce de hükümeti resmen fesheder.

Parlamentonun açılışında konuşmak: Kral Parlamentoda yasama yılı açılış törenine katılır. Lordlar Kamarası’nda tahttan yapacağı konuşmada hükümetin planlarını açıklar.

Kraliyet Onayı: Herhangi bir yasa Parlamentodan geçtiğinde, yasalaşması için Kral tarafından resmen onaylanması gerekir. Kraliyetin herhangi bir yasaya onay vermeyi reddetmesi en son 1708’de İskoçya ile ilgili bir yasada söz konusu olmuştu.

Ayrıca Kral, ziyarete gelen devlet başkanlarını ağırlar ve Birleşik Krallık’ta bulunan yabancı büyükelçiler ve temsilcilerle bir araya gelir. 

Kral normalde Kasım ayında Londra’da düzenlenen savaş kurbanlarını anma günü etkinliğine öncülük eder. 

Yeni Kral, 56 bağımsız ülke ve 2,4 milyar insandan oluşan İngiliz Milletler Topluluğu’nun başkanıdır. Bu ülkelerin 14’ünde aynı zamanda devlet başkanıdır.

Ancak Barbados’un 2021’de cumhuriyet olmasından bu yana, diğer bazı Milletler Topluluğu üyesi Karayip ülkeleri de aynı şeyi yapabileceklerini öne sürdüler.

Kral 3. Charles’ın resmi, yeni Kraliyet Posta (Royal Mail) pulları ve İngiltere Merkez Bankası banknotlarında Kraliçe’nin resminin yerini alacak. Ayrıca yeni pasaportların içindeki ifadeler ‘Majesteleri Kraliçe’nin yerine ‘Majesteleri Kral’ olarak güncellenecek.

İngiltere’nin milli marşındaki ifade de “Tanrı Kralı Korusun” olarak değişiyor.

Ayrıca Kral Charles Buckingham Sarayı’nda ikamet edecek.

Taht veraseti nasıl işliyor?

Taht için veraset sırası, Kraliyet Ailesi’nin hangi üyesinin mevcut hükümdar öldüğünde ya da tahttan feragat ettiğinde hükümdarlık görevini devralacağını belirler. İlk sırada – tahtın varisi – hükümdarın en büyük çocuğu yer alır.

Kraliçe Elizabeth’in ilk çocuğu olan Charles, annesinin ölümü üzerine Kral oldu ve eşi Camilla da Konsort Kraliçe oldu. Kralın eşi olmaktan dolayı kraliçe unvanı verilen kişi konsort kraliçe olarak anılıyor.

Kraliyet veraset kuralları 2013’te değiştirilerek erkek çocukların artık ablalarına göre öncelikli olmamaları sağlandı.

Kral Charles’ın varisi, babasının Cornwall Dükü unvanını devralan en büyük oğlu Prens William. Ancak William otomatik olarak Galler Prensi olamayacak; bu unvanın kendisine Kral tarafından verilmesi gerekiyor.

Prens William’ın en büyük çocuğu Prens George tahtta ikinci sırada, en büyük kızı Prenses Charlotte ise üçüncü sırada yer alıyor.

Taç giyme töreninde ne olacak?

Taç giyme töreni, hükümdarın resmi olarak taç giydiği tören. Bu tören, önceki hükümdar için tutulan yas döneminin ardından gerçekleşir.

Elizabeth, babası Kral 6. George’un ölümü üzerine 6 Şubat 1952’de Kraliçe oldu, ancak 2 Haziran 1953’e kadar taç giymedi.

Charles’ın taç giyme töreninin ne zaman gerçekleşeceği henüz bilinmiyor.

Kraliçe Elizabeth’in taç giyme töreni televizyonda canlı olarak yayınlanan ilk tören oldu ve 20 milyondan fazla kişi tarafından izlendi.

İngiltere’de 900 yılı aşkın bir süredir taç giyme töreni Westminster Abbey’de yapıldı; 1. William burada taç giyen ilk hükümdardı ve Charles 40. hükümdar olacak.

Bu törende Anglikan Kilisesi dini ayini Canterbury Başpiskoposu tarafından gerçekleştirilir.

Hükümdara “kutsal yağ” sürülür ve kraliyetin sembolleri olan küre ve asayı alır. Daha sonra Başpiskopos, 1661 yılından kalma som altından bir taç olan Aziz Edward Tacı’nı Charles’ın başına yerleştirir.

Bu taç Londra Kulesi’nde saklanır ve sadece taç giyme töreninde hükümdar tarafından takılır.

Kraliyet düğünlerinden farklı olarak, taç giyme töreni bir devlet törenidir; masraflarını hükümet karşılar ve konuk listesine karar verir.

(BBC Türkçe)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler