17.6 C
İstanbul
30 Mayıs 23, Salı
spot_img

Kılıçdaroğlu’nun mesajları ses getirdi

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türk Demokrasi Vakfı Türk-Rus Araştırmaları Merkezi Direktörü ve Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer’e Rusya ile ilişkiler konusunda yaptığı açıklamalar Rus medyasında geniş yankı yarattı.

Resmi Rossiyskaya gazetesi haberinin başlığında, “Türkiye cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu: Rusya ile ilişkilerde sınamalar olasılığı düşük” dedi. Gazete, “Cumhurbaşkanı adayı, Türk muhalif siyasetçi Kemal Kılıçdaroğlu, seçimleri kazanması halinde Moskova ile ilişkileri geliştireceğini söyledi” diye yazdı.

Devlete ait TASS Ajansı haberinde, “Kılıçdaroğlu, Ankara-Moskova ilişkilerinde hiçbir şeyin değişmeyeceğine inanıyor… Kılıçdaroğlu, Moskova’nın Sovyet döneminden bu yana Ankara’ya çok yardımcı olduğunu hatırlattı” dedi.

Argumentı i Nedeli gazetesi, “Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki rakibi Kılıçdaroğlu, Moskova ile Ankara arasındaki ilişkilerin değişmesi için hiçbir nedenin olmadığını söyledi” yorumunda bulundu.

Tsargrad TV kanalı , “Erdoğan’ın seçimlerdeki rakibi olan Türk muhalefet siyasetçi, Ankara ile Moskova arasında iş birliği planlarını açıkladı. Washington, Kılıçdaroğlu’nun sözlerini beğenmeyecek” değerlendirmesini yaptı.

Resmi Ria Novosti Ajansı haberini, “Kılıçdaroğlu’na göre Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerde en önemli unsur güven olmalı” diye duyurdu.

Moskovski Komsomolets gazetesi, “Kılıçdaroğlu, seçimler de dahil olmak üzere ülkelerin birbirlerinin iç işlerine karışmaktan kaçınması gerektiğini vurguladı” diye yazdı.

Diğer bazı medya sitelerindeki haber başlıkları şöyle:

Vestnik Kavkaza Ajansı: “Erdoğan’ın rakibi Rusya ile ilişkileri güçlendirme sözü verdi.”

RBK gazetesi: “Erdoğan’ın seçimlerdeki rakibi, Rusya ile ilişkilerde yeni sınavlar olasılığını dışladı.”

5.Kanal TV: “Türkiye’de Rusya ile ilişkilerinin geleceği değerlendirildi.”

İzvestiya gazetesi: “Türk cumhurbaşkanı adayı Moskova ile Ankara arasındaki ilişkilerin geleceğini değerlendirdi.”

Ren TV kanalı: “Kılıçdaroğlu, Rusya’nın Türkiye’nin önemli ortağı ve komşusu olduğunu söyledi.”

Haber yaklaşık 50 Rus haber sitesinde yer aldı.

Fuad Safarov, Moskova

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Aydın Sezer’e açıklamalarını okumak için:

https://medyagunlugu.com/kilicdaroglundan-rusya-mesajlari/

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,097TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler