17.7 C
İstanbul
30 Mayıs 23, Salı
spot_img

‘Kılıçdaroğlu sürpriz yapabilir’

Türkiye’deki ikinci tur seçimleri mercek altına alan Rus medyası ve uzmanların bir bölümü Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şans tanırken, bir bölümü ise Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sürpriz yapabileceğini düşünüyor.

Kommersant gazetesinde yer alan yorumda, ilk turda yaklaşık yüzde beşlik farkla geride kalan muhalefetin Meclis seçimlerini de kazanamadığı belirtildi. Gazete, Ata İttifakı adayı Sinan Oğan’ın destek vermesinden sonra Erdoğan’ın yarışı kazanması önünde hemen hemen hiçbir engel kalmadığını yazdı.

Rus akademisyen Andrey Çuprıgin (fotoğrafta) ise, Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda kazanma şansını ciddi şekilde koruduğunu söyledi.

Resmi Ria Novosti Haber Ajansına konuşan Moskova merkezli Yüksek Ekonomi Okulu, Dünya Ekonomisi ve Dünya Siyaseti Fakültesi Öğretim Üyesi Çuprıgin, ikinci tur sonuçlarıyla ilgili tahminlerde bulundu.

Rus akademisyen, “Türkolog uzmanlarının çoğu Recep Tayyip Erdoğan’ın ikinci turda koşulsuz şartsız zaferini öngörüyor çünkü ilk turda beş puan farkla kazandı. Ama yine de Kılıçdaroğlu’nun ikinci turda kazanma şansının ciddi olduğuna inanıyorum. Bu mücadele henüz sona ermedi” dedi.

Çeşitli senaryoların olabileceğini savunan Çuprıgin, Ata İttifakı’nın eski cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’ın Erdoğan’ı destekleyeceği yönündeki açıklamalarını da yorumlayarak, “İlk turda oyların yüzde 5’inden fazlasını alan Oğan’ın taraftarlarına ikinci turda Erdoğan’a oy vermeye çağırması, seçmeninin görevdeki Cumhurbaşkanı’nı kesinlikle destekleyeceği anlamına gelmiyor” diye konuştu.

Çuprıgin, “Aslında Kılıçdaroğlu, Oğan’ın oylarını toplayabilir, böyle bir fırsatı var. Oğan’ın seçmeni neden kendisine oy verdi? Sırf Erdoğan’a oy vermek istemedikleri için…” dedi.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,097TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler