11.6 C
İstanbul
26 Şubat 24, Pazartesi
spot_img

Sağlık için 3 kural

Her fırsatta Türk atalarıyla övünen ünlü Rus tıp insanı Aleksandr Myasnikov, sağlıklı yaşam için önerilerde bulundu.

Rus TV’sinde sağlık programları da hazırlayan Prof. Dr. Myasnikov, Medya Günlüğü’nün sorularını yanıtlarken, öncelikle strese dikkat çekti.

Dün 70. doğum gününü kutlayan ünlü doktor, “Stresten uzak durun. Doyurucu bir kahvaltı ve egzersiz de sağlığınızın korunmasına yardımcı olur. Ben bu sağlıklı alışkanlıkları her gün uyguluyorum” dedi.

Sıcak duşun ardından soğuk duşun yapılmasının faydalarına da değinen Myasnikov, “Sağlığınız için bunları sistematik hale getirmeniz önemli. Öncelikle doyurucu bir kahvaltı yapın. Ardından yoğun jimnastik, sonra da soğuk duş. Sıcak duşla başlayın, hemen ardından soğuk duşa geçin. Buna çapraz duş deniyor. Genellikle sıcak su kullanmayın. Sabah ellerinizi soğuk suyla yıkayın. Mümkün mertebe stres ve endişeden uzak durun”  tavsiyelerinde bulundu.

Myasnikov, ortaya çıkan stresle ilgili durumlarla mücadele etmek için de, “Baktınız, ortada stresli bir durum var. Bunu nasıl atlatabiliriz? Hemen bir bardak soğuk su içip bir süre hareketsiz oturmamız lazım. Gülümsek de bu durumlarda en iyi ilaç” dedi.

Ünlü Rus doktorun dedesi Halil  20. yüzyılın başında Anadolu’dan Kırım’a giden bir Türk, büyükannesi Tevdiye ise Kırım Tatar Türklerinden.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler