24 C
İstanbul
14 Haziran 24, Cuma
spot_img

Kadın Gazeteciler Komisyonu görev bölümü yaptı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Kadın Gazeteciler Komisyonu yeni dönemin ilk toplantısını yaptı. TGC Yönetim Kurulu Üyesi Göksel Göksu’nun koordinatörlüğünü üstlendiği Kadın Gazeteciler Komisyonu’nda 2022-2025 yılları arasında, Ayşegül Aydoğan Atakan, Ayten Serin İnsel, Çiğdem Yılmaz, Emine Munyar, İrem Barutçu, Mesude Erşan, Semra Kardeşoğlu Kanar ve Şükran Pakkan görev yapacak.

Toplantıda TGC Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreteri Sibel Güneş, Genel Sekreter Yardımcısı Nuray Karagöz, Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Aktaş da bulundu. Başkanlığını Ayşegül Aydoğan’ın yapacağı komisyonun sekreterliğini Çiğdem Yılmaz üstlenecek.  Komisyon ilk toplantısında Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu’nun güncellenmesi ve yeni bilgilendirme toplantılarının düzenlenmesi konusunda fikir birliğine vardı.

TGC Yönetim Kurulu’nun kararıyla 2013-2016 döneminde  oluşturulan Kadın Gazeteciler Komisyonu, kadın gazetecilerin yaşadığı sorunları ortaya koymak ve medyada kullanılan eril dilin değişimine katkıda bulunmak için kuruldu.  Komisyon ilk olarak  Kadın  ve Medya /Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu’nu hazırladı. Hazırlanan kılavuz 2 bin adet bastırılarak medya kuruluşlarına ve TGC üyelerine ulaştırıldı. Kadın Gazeteciler Komisyonu, Dünya Kadınlar Günü’nde her yıl TGC üyeleriyle toplantılar yaptı, Kadınlar  Günü yürüyüşlerine katıldı. Medya kuruluşlarında ve İletişim Fakültelerinde gazeteci adaylarına yönelik medyada cinsiyet eşitlikçi dil eğitimleri verdi. “Kadın  ve Medya-Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu”na www.tgc.org.tr adresinden ulaşılabiliyor.

(TGC)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler