18.7 C
İstanbul
20 Mayıs 24, Pazartesi
spot_img

‘iPhone katili’ satmadı

Rusya’nın Amerikan iPhone’a rakip olarak çıkardığı AYYA T1 akıllı telefonlarına tüketiciler ilgi göstermedi.

Moskova’da yayımlanan Vedomosti gazetesinin haberine göre, geçen yıl piyasaya çıkan Rus telefonu bin adetten az sattı. Resmi rakamlara göre, geçen yıl ekim ayında piyasaya sunulan beş bin AYYA T1’in sadece yüzde 18’ine denk düşen 905 adet telefon satın alındı.

Apple’ın Ukrayna savaşının ardından Rusya’daki satışlarını durdurmasından kısa süre önce çıkan telefon şakayla karışık “iPhone katili” olarak da adlandırılmıştı.

Rusya’nın savunma kuruluş Rostec’e bağlı Smartecosistem tarafından üretilen AYYA’ın montajı Çin’de yapılıyor.

Bazı satıcılar, geçen yıl 24.5 milyon akıllı telefonun satıldığı ülkede tüketicilerin AYYA’ya rağbet göstermemesi üzerine 11 bin rublelik (yaklaşık 2670 lira) etiket fiyatında indirime gitti.

Kamerasını ve mikrofonunu fiziksel olarak kapatabilme özelliğiyle övülen telefon güvenlik güçleri tarafından kullanılıyor. Bazı satıcılar, resmi alım nedeniyle piyasaya çok az telefon verildiğini, bu nedenle satış rakamının düşük kaldığı görüşünde.

Geçen hafta Kremlin’e bağlı bazı dairelerde çalışan personele casusluk endişesiyle kişisel iPhone’larını kullanmama talimatı verildiği haberi çıkmıştı.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler