20.7 C
İstanbul
30 Mayıs 23, Salı
spot_img

İnşaatla futbol kurtulsa…

Son söyleyeceğimi baştan söyleyeyim de kimse ne yazmış diye düşünmesin: Galatasaray 1.2 milyar TL vererek Florya’yı aldığı için çok mutluyum.

Bir Fenerbahçeli olarak şampiyonluk bile bu kadar mutlu etmezdi çünkü yap-sat işinde arsanın değeri, maliyet vs. kârlılıkta en önemli şeyler değildir, etkilidir ama en önemli şey değildir. En önemli şey satış hızıdır, satış uzadıkça kârlılık azalır çünkü üstüne sürekli finansman gideri ve pazarlama giderleri eklenir. Üstelik Galatasaray gibi 1.2 milyar TL’yi peşin ödediyseniz yükünüz artar. Önümüz kemer sıkma günleriyken bu konutları kısa sürede satacağını düşünmek çok büyük naiflik olur.

Diyelim proje ilk gün kapışıldı, o şekilde bile bu ortamda inşaatı bitirmen 4-5 yıl sürer çünkü ülkemizin %15’i yıkıldı, doğal olarak öncelik o bölgeye verilecek. Öyle bir talep olacak ki parasıyla malzeme bulmanız olanaksız olduğu gibi fiyatlar hızla artacak, bu da demektir parasını erken aldığınız konutların maliyeti artacak.

Ben Galatasaraylı olsam 200 dönümden fazla arazisi olan Fenerbahçe’nin, üstelik bu arazilerin imar durumu Florya’dan çok daha iyiyken neden inşaat yapıp milyarları vurmadığını merak ederdim.

Bir başka konu Zaniola… 30 milyon euroymuş, diyelim 15 olsun. Fenerbahçe’nin 6 ayda 1.5 milyar TL geliri, Galatasaray’ın ise 750 milyon TL geliri var. Üstelik eskisi gibi Şampiyonlar Ligi ödül parası da gelmiyor çünkü ön eleme oynuyorsun ve hiçbir Türk takımının ön elemeyi geçme şansı yok.

1- “Hangi akla hizmet Zanoila’ya 15 milyonumsu 30 milyon euro verdik?”

2- “Ayran paramız yokken, üstelik ortalık yanarken 1.2 milyar TL’ye neden arsa aldık?”

Galatasaraylılar bu soruları neden sormuyor bilmiyorum çünkü Galatasaray’ın geleceğini ipotek altına alıyorlar. Tutmazsa Galatasaray 3 Temmuz’unu kendi yöneticileri elinden yaşar. Öyle dünyada Ali Koç gibi cebinden çıkarıp 250 milyon euro verecek babayiğit de yok.

Bir başka konu Bankalar Birliği anlaşması…

Bu anlaşmada borçlanma yasağı var ve Galatasaray’ın Bankalar Birliği’nden onay alması gerekir, KAP’ta Emlak Konut arsayı kime sattığını açıklamamış, Galatasaray Sportif A.Ş. de biz aldık dememiş. Bu durumda Galatasaray Kulübü Derneği arsayı almış.

O zaman sorular var.

Nasıl izin verildi, Galatasaray mevcut anlaşma hükümlerine uydu mu, yoksa görünmeyen bir el yardıma koştu mu?

Uzun lafın kısası arsa ile futbol kurtulsa Fenerbahçe kurtulurdu.

Ben Galatasaraylıların yerine olsam kulübüme sahip çıkardım. Biz bu arsa inşaat işlerinden kendimizi zor kurtardık, Ali Koç olmasa kurtulamazdık, sizde Ali Koç da yok.

 

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,097TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler