18.7 C
İstanbul
15 Haziran 24, Cumartesi
spot_img

İmamoğlu’ndan Rusya mesajları

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, muhalefet olarak Türkiye’nin ana ortaklarından Rusya ile ilişkileri geliştirmeye devam etmeyi planladıklarını söyledi.

Rus resmi TASS Ajansına göre İmamoğlu, bir Rus gazetecisinin sorusunu yanıtlarken, “Türkiye yüzyıllar boyunca bu bölgede devlet geleneğini geliştirmiş bir ülke. Tüm bu yüzyıllar boyunca Türkiye komşularıyla özel ilişkiler kurmaya özen göstermiştir” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Yurtta sulh cihanda sulh” sözlerine atıfta bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, “Bu bağlamda Rusya’nın en büyük müttefiklerimizden biri olmasını istiyoruz. Ekibimiz, prensip olarak Rusya ile ilişkileri güçlendirmeye, dış politikayı en üst düzeyde yürütmeye ve hem Türkiye hem de Rusya’ya uygun iş birliği temelinde ilişkiler kurmaya kararlı” diye konuştu.

İmamoğlu, muhalefetin “kavgadan, husumetten değil, tüm komşularla uzlaşma arayışından ve Türkiye’nin bulunduğu bölgede barış ortamı yaratılmasından yana olduğunu” kaydetti.

İmamoğlu, “Rusya ile ilişkiler istişareler, karşılıklı çıkar arayışı ve çıkarların karşılıklı olarak değerlendirilmesi temelinde kurulmalıdır” dedi.

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 14 Mayıs’taki birinci tur öncesi Rusya’yı Türkiye’nin iç işlerine karışmaması için uyarması Moskova’nın tepkisini çekmiş ve taraflar arasında kısa süren bir gerginlik yaşanmıştı.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler