31.3 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

‘İktidarın sansür aygıtı’

Basın meslek kuruluşları Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) üç televizyon kanalına ceza yağdırmasını kınayan açıklamalar yaptı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti açıklama

“Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından ihmalleri haberleştiren basın kuruluşları için iktidarın sansür aygıtı olarak RTÜK yine ceza yağdırmıştır. Cezalarla iktidara yaranacağını düşünen RTÜK başkanı ve yöneticileri bu tutumlarıyla yaşanan büyük deprem felaketini ve depremzedelerin ağır sorunlarını yok saymaktadır.

İktidara yaranmakla yurttaşların sorunlarının ortadan kalkmadığı bir gerçektir. RTÜK bu tavrıyla medya tarihinde gelecek kuşaklara utanç verici bir örnek olarak kalacaktır. Eleştirel haber yapmak, yazılı, internet ve görsel basında çalışan her dürüst gazetecinin ödevidir.

Anlaşılan RTÜK gazeteciliği, iktidarın halkla ilişkilerini yapmak olarak algılamaktadır. Ölçüsüz cezaları da bu bakış açısıyla dağıtmaktadır. Son olarak deprem bölgelerinde yaşanan sorunları ve yurttaşların taleplerini dile getiren Halk TV’ye ve Tele 1’e yüzde 5 para cezası, beş kez program durdurma cezası; Fox TV’de Orta Sayfa ile Halk TV’de Halk Meydanı programına yüzde 3’er para cezası vermiştir.

Bu cezalar, genel seçimler yaklaşırken RTÜK’ün medya üzerinde nasıl bir baskı kuracağının da ipuçlarını vermektedir. Bu cezalar ölçülülük esaslarına, Anayasa’ya, halkın haber alma hakkına ve düşünceyi ifade özgürlüğüne indirilmiş yeni bir darbedir. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak RTÜK’ü bu hukuksuz kararları nedeniyle bir kez daha kınıyoruz.”

Basın Konseyi’nin açıklaması

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) iktidardan aldığı talimatla, deprem felaketinin yaşandığı bölgedeki aksaklıkları ve sorunları tüm çıplaklığı ile halka duyuran HALK TV, TELE1 ve FOX TV’ye ceza yağdırdı.

Üst Kurul’da AKP ve MHP kontenjanından seçilen üyelerin oylarıyla alınan kararlarla, canlı yayına katılan bir milletvekilinin sözleri nedeniyle HALK TV’ye; Merdan Yanardağ ve Emre Kongar’ın ‘18 Dakika’ programında iktidarı eleştirmeleri nedeniyle de TELE1’e 5 kez program durdurma ve reklam gelirinin yüzde 5 oranında idari para cezası verildi. FOX TV’ye ‘Orta Sayfa’ programı, HALK TV’ye de ‘Halk Meydanı’ programlarında ‘özgürce kanaat oluşumunun engellendiği’ iddiasıyla yine idari para cezası uygulandı.

RTÜK’ün, gerçekleri örtme ve sorumluluğunu gizleme telaşındaki iktidarın emriyle, eleştirel ve özgür yayın yapan televizyonlara verdiği bu cezalar, ifade ve basın özgürlüğü ihlalidir; halkın haber alma gerçekleri öğrenme hakkının gaspıdır. Seçim ortamında muhalefet milletvekillerinin eleştiri ve ifade özgürlüğünün bu yolla sansürlenmeye çalışıldığı da açıktır.
Basın Konseyi olarak, Anayasa teminatı altındaki basın özgürlüğü ihlalinin suç olduğunu; sorumluların imza attıkları bu kararların ve medya kuruluşlarını zarara uğratmanın hukuki ve cezai karşılığına katlanmak durumunda kalacaklarını hazırlatıyoruz.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikBBC de hata yapar
Sonraki İçerikİyi miyiz kötü müyüz?
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler