27.2 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Hiciv: Müjdat Gezen’le ‘Demokrasi Marenası’

Sözcü yazarı gazeteci Uğur Dündar’ın sunduğu Demokrasi Arenası programı 5 haftalık yayın yasağı nedeniyle bu hafta ekranlara gelemezken, Tele 1 ekranlarında Müjdat Gezen ile ‘Demokrasi Marenası’ sürprizi yaşandı.

Müjdat Gezen, “Demokrasi Marenası” programının sunuculuğunu yaparken karşısında da Dündar’ın balmumu heykeli bulundu. 10 dakika süren programda soruları ve anlatılarıyla Gezen izleyenleri kahkahaya boğdu.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de programa video göndererek konuk oldu. Büyükerşen, öğrencilik yıllarında Sakarya Gazetesi’nde görev yaparken yaşadığı bir anıyı şöyle anlattı:

* Rahmetli İsmet İnönü’nün bir demeciydi. Saat 11’e 5 kala birinci şubeden gelip yasağı tebliğ ettiler, imzaladık. Asıl işi mürettiplik olmayıp da matbaada yazı nasıl dizilir bilenlere yardım da etmek suretiyle biz oraya yasak sayılmayacak bir magazin haberi uydururduk veya elimizde bir klişe varsa koyar, resim çıkarırdık.

* Benim aklıma kızgınlıkla geldi. Sayfa birden bire değişecekti, bir şey bulacaktık. Alelacele iri harflerle ‘patlıcan oturtması nasıl yapılır’ başlığını taşıyan bir haber koydum oraya ve bastık gazeteyi. Bundan ceza aldık.

* İlanımız kesildi. Kağıt tahsisimiz bir-iki ay verilmedi. Sağ partiler ne zaman yönetimi beceremezlerse mutlaka baskıya doğru giderler. Bu baskının birinci şartı da basını susturmaktır.

RTÜK Başkanlığı yaptığı dönemi de anlatan Büyükerşen, “Sansür şimdi de var ama bugünkü teknolojiye, siyasi havaya göre uygulanıyor. Bu sansür uygulayanlardan birisi de maalesef Radyo Televizyon Yüksek Kurulu yerine kurulan Radyo Televizyon Üst Kurulu” dedi.

Müjdat Gezenin ’her cuma 18 Dakika programından hemen sonra ‘Demokrasi Marenası’ ile TELE 1 ekranında olacağı açıklandı.

(Sözcü)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler