27.2 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

‘Hamas köşeye sıkıştı’

Rusya’nın önde gelen dış politika uzmanlarından Rostislav İşenko, Hamas’ın zor durumda kaldığı için İsrail’e saldırdığını öne sürdü.

Resmi Ria Novosti Haber Ajansına değerlendirmelerde bulunan İşenko, “Bana göre bu tamamen Hamas tarafından düşünülüp uygulanmış bir operasyon. Örgüt çok zor durumda çünkü Hamas’ın Arap müttefikleri, Körfez ülkeleri ve Türkiye, İsrail’le ilişkilerini geliştirmeye başladı” dedi.

Hamas’ın İsrail’e karşı çok radikal ve düşmanca davrandığını belirten İşenko, “Hamas’ın resmi görüşüne göre, İsrail’in var olma hakkı yok. Tahran’la son iki yıldır aktif görüşmeler yapıyor ama İran’ın kendi örgütleri var. İran’ın listesinde Hamas Hizbullah’tan ve kendisine bağlı diğer örgütlerden alt sırada, ikincil bir konumda yer alıyor” diye konuştu.

Hamas-İran ilişkilerinin sağlam olmadığını da öne süren İşenko, “Hamas’ın paraya ihtiyaç var çünkü Gazze Şeridi’nde militanlar dışında hiçbir şey üretilmiyor. Hamas baskını, İsrail saldırısı, yeni kurbanlar, yeni militanlar ve yeni baskın. Neredeyse böyle yaşıyorlar. Hamas için İsrail ile Araplar arasındaki normal ilişkiler kaburga kemiğine saplanan bir bıçak gibi. Bu durumda da Hamas Gazze’de yavaş yavaş gücünü kaybedecek ve silinip gidecek” dedi.

Örgütün çıkış yolu olmadığını savunan Rus uzman, “Bulabildikleri tek yol 7 Ekim’deki operasyon oldu. Çok da zekice düşünülmüş. Asıl mesele sınırı geçip onlarca askeri öldürmeleri değil. Yüzlerce İsrailli sivili kamera önünde öldürmeleri. Hamas, İsrail’in tepkisinin ne olacağını çok iyi biliyordu. Zaten İsrail başka türlü de davranamazdı. Düşünün Rusya’nın sınır bölgelerine böyle bir saldırı yapıldığını düşünün. Toplumumuz buna nasıl bir tepki verir ve yönetimde ne talep ederdi” diye sordu.

“İki seçenek var” diyen İşenko, “İlk seçenek görüşmeler yaparak İsrail’le bir çeşit uzlaşmaya varmak. İkinci seçenek ise 3. Dünya Savaşı çıkıncaya kadar krizi sürdürmek” sözleriyle değerlendirmesini tamamladı.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler