26.8 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

Halk TV’de ayrılık dalgası

Gazeteci İsmail Küçükkaya’nın transferi sonrası çalkantılı bir dönem yaşayan Halk TV’den yeni ayrılık haberleri geldi.

Gökmen Karadağ, Salim Şen ve Aykut Küçükkaya’nın geçen aylardaki ayrılıklarının ardından Halk TV’de bazı yeni isimlerin daha kanalla yollarının ayrıldığı öğrenildi. Önce Halk TV’de program yapan İnan Demirel ile Özlem Akarsu Çelik’in kanalla yolları ayrıldı, ardından 4 muhabir de istifa etti. Ayrıca, daha önce cumhuriyet.com.tr’de görev yapan ve uzun süredir Halk TV internet portali halktv.com.tr’nin başında bulunan Haber Müdürü Pınar Keleş’in istifa ederek kurumla yollarını ayırdığı konuşuluyor. Bu isimlere son olarak salı günü Halktv.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Hakan Çelenk, Ekonomi müdürü Nuray Tarhan ve muhabir Hazar Dost eklendi.

Gazeteci Küçükkaya’nın Halk TV’ye katılmasının ardından kanal içinde huzursuzluk yaşandığı iddia ediliyordu. Kanalda yaşanan huzursuzluk nedeniyle ayrılıkların devam edeceği söyleniyor.

İstifa edenler arasında bulunan Özlem Akarsu Çelik gerekçesini pazartesi günü yaptığı açıklamayla duyurdu.

Çelik açıklamasında “HALK TV Ankara Temsilciliği görevimden istifamın gerekçesi… Dört aydır birlikte çalıştığım ekip arkadaşlarıma ve değerli izleyicilere saygılarımla…” dedi.

Açıklamada gazete patronlarının genel yayın yönetmenliğine soyunmaması gerektiğini vurgulayan Çelik “gazetecilik kamu yararı yerine, bir patronun, belli siyasi ve ekonomik yapıların çıkarı gözetilerek icra edildiğinde ülkenin ne hale geldiğinin tanıklarıyız” eleştirisini dile getirdi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Değerli HALK TV izleyicileri,

1 Eylül 2022 tarihi itibariyle başladığım HALK TV Ankara Temsilciliği görevimden 6 Ocak 2023 akşamı istifa ettim. Sizden gelen sorular üzerine açıklama yapmam zorunlu hale geldi. Türkiye’nin en çok izlenen haber kanalından neden istifa ettiğimi soruyorsunuz. Gerekçemin her zamanki gibi ilkesel olduğunun bilinmesini isterim.

HALK TV’de gerek ekran yüzleri gerekse haberin mutfağında çalışan arkadaşlarımızın olağanüstü emeğine, fedakârlığına ve sabrına saygım sonsuz. Hepsine teşekkür ediyorum. Onları töhmet altında bırakacak tek bir söz söylemem. Sizler gibi ben de meslektaşlarımı izleyip okumayı sürdüreceğim.

Bir büro kurmanın ve ekiple heyecanlı bir yolculuğa çıkmanın zorluklarını defalarca tecrübe etmiş bir gazeteci olarak istifa kararını, genç meslektaşlarımın hak ettiği koşullarda çalışması için aldım.

Gazeteciliğin ‘olmazsa olmaz’ları, 212 Sayılı Basın Kanunu’na tabi çalışmak ve editoryal bağımsızlıktır. Medya patronları açısından biraz daha maliyetli bir sigorta olduğu için yıllarca 212’siz çalıştırılan gazeteciler, bugün milyonlarca EYT’li arasında. Ayrıca mevcut siyasi iktidar, 212’den kaynaklanan haklarımızı patronlarla iş birliği yaparak gasp etti. Geriye sadece yıpranma payı ve basın kartı hakkımız kalsa da 212, habercilerin temel hakkıdır, medya patronları açısından zorunluluktur.

Geçmişten bugüne medyada sendikal girişimlerin nasıl sertlikle engellendiği de bilinen bir olgudur. Toplumun her kesimindeki emekçilerin hak arayışını gündeme taşıyan bizlerin, kendi haklarına sahip çıkamayışı, kabul edilemez.

Gazetecilik kamu yararı yerine, bir patronun, belli siyasi ve ekonomik yapıların çıkarı gözetilerek icra edildiğinde ülkenin ne hale geldiğinin tanıklarıyız. Gazetecilikten gelmeyen medya patronları genel yayın yönetmenliğine soyunmamalı, hasımlarını/hısımlarını bu işe karıştırmamalı ve haber merkezlerini yönetme işini mesleğimizin saygın isimlerine bırakmalıdır. Aksi durumda, hukuksuzlukları hamasetle örtenlere ve kendisini alternatifsiz sanan tek insan yönetimlerine dönüşürüz. Saygılarımla…”

Önceki istifalar

Gökmen Karadağ, Salim Şen ve Aykut Küçükkaya gibi isimler Halk TV ile son aylarda yollarını ayırmıştı.

Halk TV’de yayınlanan “Açıkça” programının sunucularından Salim Şen, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla kanaldan ayrıldığını şöyle duyurmuştu:

“Bazen ayrılık kaçınılmazdır. İçinizden gelen ses artık gitmeniz gerektiğini söyler ki o vicdanınızın sesidir. Öz saygınızı korumak adına ilkelerinize daha bir sarılırsınız. Tüm izleyenlere, kanal emekçilerine, herkese çok teşekkürler. Hoşça kal Halk TV.”

Gökmen Karadağ da Twitter hesabından şu açıklamayı yapmıştı:

“Hoşça kal Halk TV ve teşekkürler. 5 yıllık bir ekran ayrılığından sonra müthiş bir dönüş yaşadım. Ancak buraya kadar sürdü. Bu ayrılık kanalın değil benim inisiyatifimdir. Tüm izleyenlere, yoldaşlık edenlere sonsuz teşekkürlerimle… Pazar Açıkça’da son kez buluşmak dileğiyle…”

(Medyatava, Medyaradar)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler