-0.3 C
İstanbul
8 Şubat 23, Çarşamba
spot_img

Erdoğan’ın açıklaması Rusya’yı şaşırttı

Fuad Safarov, Moskova

Rusya’nın önde gelen dış politika uzmanlarından Sergey Markov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yaptığı telefon görüşmesiyle ilgili “tek taraflı ateşkes” açıklamasını şaşkınlıkla karşıladıklarını söyledi.

Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Markov, Telegram sosyal hesabında, Türkiye Cumhurbaşkanlığı’nın iki liderin telefon görüşmesiyle ilgili “… Cumhurbaşkanı Erdoğan, barış ve müzakere çağrılarının tek taraflı ateşkes ilanı ve adil çözüm vizyonuyla desteklenmesi gerektiğini dile getirdi” açıklamasını değerlendirdi.

Rusya’da Türk tarafının medyaya sunduğu bu açıklamayı şaşkınlıkla karşılandığını belirten Markov, “Erdoğan, Rusya’yı çatışmaları tek taraflı olarak bitirmeye çağırdı. Sadece Moskova barıştan, Kiev ve Washington ise sadece savaştan bahsettiğine göre, Erdoğan çatışmaları yalnız Rusya’nın durdurması gerektiği anlamına mı geliyor” diye sordu.

Bunun gerçekçi olmadığını öne süren Markov, “Türkiye Cumhurbaşkanlığı basın servisi görüşmelerin içeriğini doğru bir şekilde aktarmadı” dedi.

Erdoğan’ın Putin’le telefon görüşmesinden sonra Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili müzakerelerin olumlu sonuç verdiğine tahıl koridoru, esir değişimi ve Zaporijya Nükleer Santrali çevresindeki güvenli bölge girişimlerinde şahit olduklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, barış ve müzakere çağrılarının tek taraflı ateşkes ilanı ve adil çözüm vizyonuyla desteklenmesi gerektiğini dile getirdi” denilmişti.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,150TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler