5.9 C
İstanbul
28 Ocak 23, Cumartesi
spot_img

Genesis yolun sonuna geldi

14 yıl aradan sonra sahnelere dönen rock tarihinin efsane grubu Genesis Londra’da verdiği konserle 1967 yılında başlayan müzik yolculuğuna noktayı koydu.

Grubun solisti Phil Collins O2 Arena’yı dolduran seyircilere, “Bu gece çok özel. Turumuzun sonuna geldik. Bu aynı zamanda Genesis’in son konseri” sözleriyle grubun veda kararını açıkladı ve “Bu geceden sonra hepimiz yeni iş bulmak zorundayız” diye espri yaptı. Grubun son konserini, 1974 yılına kadar solistliği üstlenen ünlü şarkıcı Peter Gabriel de izledi.

1967 yılında İngiltere’de kurulan Genesis’in ilk beşlisi Tony Banks (klavye), Michael Rutherford (gitar), Steve Hackett (gitar), Gabriel (solist) ve Collins’ten (davul) oluşuyordu. Gabriel ve Hackett’ın ayrılmasından sonra üç kişi kalan Genesis’te Collins davulu bırakarak mikrofona geçmişti. Grubun üç kişi kalmasından sonra Genesis’in progressive rock tarzındaki müziğinden daha popüler tarzına kayması eleştiri toplasa da hayran sayısı artmıştı ve büyük ticari başarı gelmişti.

Son konserini 2007 yılında veren grup, Collins’in sağlık sorunlarının da etkisiyle uzun süre bir araya gelememiş, 20 Eylül’de “Last Domino?” adını verdikleri turneyle sahnelere dönmüştü. Collins’in yürümekte zorluk çekmesi nedeniyle şarkıları oturarak söylemesine rağmen Genesis’in dönüşü büyük ilgi çekti ve 37 konser olarak planlanan turne 47 konsere çıkarıldı Genesis ana vatanı olan İngiltere’deki konserlerde yüzde 95 doluluk oranına ulaşırken Kuzey Amerika’da yüzde 100’e çıktı, örneğin Philadelphia’da 28 bin 846, Montreal’de 26 bin 440 biletin tamamı satıldı. Turne boyunca davulda Collins’in 21 yaşındaki oğlu Nick Collins oturdu ve performansıyla büyük takdir topladı.

Şimdiye kadar albümleri 150 milyondan fazla satan Genesis bu alanda dünyadaki ilk 30 grup arasında yer alıyor.

Genesis hayranları yıllarca Gabriel ve Hackett’ın dönmesini beklese de bu hiçbir zaman gerçekleşmedi. Collins’in son açıklaması ve sağlık sorunları düşünüldüğünde yaşları artık 70’i geçen orijinal beşlinin bir daha bir araya gelmesi artık olanaksıza yakın görünüyor. Ancak hayranlar bu kez de Collins’in yerine oğlunun davulda oturacağı ve Gabriel’le Hackett’ın da katılacağı bir grup için hayal kurmaya başladı bile.

İlgili yazılar:

https://medyagunlugu.com/haber/genesis-koltukta-dondu-50094

https://medyagunlugu.com/haber/genesis-ve-ben-48438?fbclid=IwAR3TS5IVSeosEWyDo6UdO38FZ64Eh3n4WL59aDp-8V2Bgs7wL5vHgoetsDA

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,142TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler