Genesis 'koltuk'ta döndü!

Genesis 'koltuk'ta döndü!

21 Eylül 2021 Salı  |   Günlük

Rock müzik tarihinin albümleri en çok satan 30 grubu arasında yer alan Genesis 14 yıllık aranın ardından dün gece İngiltere'nin Birmingham kentinde ilk kez sahne aldı.

Konserin "beklenen sürprizi" solist Phil Collins'in sağlık sorunları nedeniyle şarkılarını koltukta oturarak söylemesiydi. Collins'in 20 yaşındaki oğlu Nick babasının terk etmek zorunda kaldığı davuldaki yerini alarak ilk kez bir Genesis konserine çıktı. Genesis'in 1970'lerin ortalarından beri konserlerine çıkan davulcu Chester Thompson ise, Collins'le aralarındaki bir anlaşmazlık nedeniyle ilk kez grubun konserinde yer almadı. Grup ayrıca bir konserde ilk kez geri vokal kullandı.

"The Last Domino?" turu çerçevesindeki ilk konserde aralarında "Mama", "Carpet Crawlers", "Firth of Fifth/I Know What I Like", "That’s All", "No Son of Mine" ve "Domino"nun da aralarında bulunduğu yaklaşık 20 parça seslendirildi.

Son olarak 2007 yılında turneye çıkan ve ardından ayrılan grubun dönüş turu 37 konserden oluşacak ve aralık ortalarında ABD'nin Boston kentinde noktalanacak.

 

 

Son 10-15 yıldır sağlık sorunlarıyla boğuşan hatta ölümden dönen 70 yaşındaki Collins bastonsuz yürüyemiyor. Collins geçen hafta BBC'ye yaptığı açıklamada turnenin bitmesinden sonra bir daha konser vermeyeceğini açıklamıştı.

1960'ların sonunda İngiltere'de kurulan Genesis'in orijinal beşlisi Peter Gabriel, Steve Hackett, Michael Rutherford, Tony Banks ve Collins'ten oluşuyordu. Gabriel ve Hackett'ın 1970'lerde ayrılmasından bu yana grup çalışmalarına üç kişi devam ediyor. "Progressive rock"ın en başarılı temsilcilerinden biri kabul edilen Genesis'in 15 stüdyo albümü bulunuyor.

Medyascope TV'de gazeteci Tamer Durak'ın Genesis'in dönüşüyle ilgili olarak gazeteci Cenk Başlamış'la yaptığı söyleşi: