17.7 C
İstanbul
30 Mayıs 23, Salı
spot_img

Gazeteci her yere gider mi?

Cenk Başlamış

Son günlerde medyada hatta kamuoyunun bir bölümünde en çok konuşulan konuların başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 28 Ekim’de (yarın) Ankara’da düzenleyeceği toplantıya “muhalif” olarak bilinen gazetecilerin davet edilmesi geliyor.

Önce çağrılan gazetecilerin bazılarını hatırlayalım:

Uğur Dündar, Nevşin Mengü, Soner Yalçın,, İsmail Saymaz, Doğan Şentürk, Özlem Gürses, Çağlar Cilara, İsmail Küçükkaya, Fatih Portakal, Taha Akyol, Deniz Zeyrek, Gürkan Hacır, Candaş Tolga Işık ve Çiğdem Toker.

Bilindiği kadarıyla şu ana kadar sadece Toker toplantıya katılmayacağını açıkladı, Gürses ise o tarihte başka bir toplantı için söz verdiğini, bu nedenle gidemeyeceğini ancak gelecekte davet gelmesi halinde kabul edeceğini söyledi.

Gitmeli mi gitmemeli mi?

Zor ve karmaşık bir konu.

Doğrusu, yazıyı yazmaya oturduğumda bakış açım “gazeteci her yere gider, gitmeli” tezine dayanıyordu ama kendimi tam ikna edemediğimi fark edince gazetecilik ve etik konularında görüşlerine saygı duyduğum bir meslektaşımın bakış açısını öğrenmek istedim.

Adını vermeyeceğim gazeteci kamuoyunda “muhalif” olarak bilinen ve bunun için bedel de ödemiş bir kişi.

Meslektaşımın bakış açımı değiştirmeme yol açan görüşleri şöyle:

“Böyle bir toplantıya gitmek gazetecilik adına savunulamaz. Daveti kabul etmek, oyuna alet olmak demektir. Sansür yasası Meclis’ten daha yeni geçti. Bu toplantıya katılanların bazıları Youtube’da program yapıyor. Belki de birkaç gün sonra kanalları kapatılacak. Gazeteciliğin ideolojisi demokrasidir. Son yıllarda ülkemizde, medyada olanları hepimiz biliyoruz. Davet edilen kişilerin bazıları çalıştıkları kurumlardan kovuldu, çok sevdikleri işlerini kaybetti. Gazeteci gazetecilikten yana taraf olmak zorunda. Tekrar ediyorum, gazeteci kimliğinle oraya gidemezsin, meşruiyet transfer etmeye gerek yok. Hem gidip de ne yapacaksın, haber mi yazacaksın? Zaten bütün kanallar canlı yayınlayacak. Bu tartışma camiamızı da bölüyor…”

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/gitmeli-mi-gitmemeli-mi-52611

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,097TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler